ECB: Úrokové sadzby v eurozóne zostávajú nezmenené (2)

Frankfurt nad Mohanom 2. decembra (TASR) – Európska centrálna banka (ECB) ponechala v súlade s očakávaniami trhu svoj kľúčový úrok na rekordnom minime 1 %.

Rada guvernérov ECB nezmenila ani depozitnú sadzbu, ktorá zostáva na 0,25 %, ani jednodňovú refinančnú sadzbu, ktorá je stále na úrovni 1,75 %.

Kľúčový úrok v eurozóne sa nachádza na rekordnom minime 1 % od mája 2009.

Trh teraz čaká na tlačovú konferenciu prezidenta ECB Jeana-Clauda Tricheta. Predpokladá sa, že banka ponechá v platnosti dlhší čas operácie, cez ktoré poskytuje bankám neobmedzenú likviditu. Príčinou je vyostrenie dlhovej krízy eurozóny.

Trichet na tlačovej konferencii zrejme neohlási nejaký veľký nový program výkupu dlhopisov, aj keď na trhu sa špekuluje, že ECB pripravuje nové protikrízové opatrenia, vrátanie zvýšenia nákupu dlhopisov. Podľa analytikov Trichet bude maximálne signalizovať, že ECB pomôže Portugalsku a Španielsku, ak sa trhy neupokoja.

"Zrejme povedia niečo v tom zmysle, že sú pripravení zvýšiť nákup dlhopisov, ak to budú považovať za nevyhnutné," uviedol analytik Barclays Capital. "Myslím si, že mierne sklamú trhy."

ECB spustila program výkupu dlhopisov v máji (Securities Market Programme, SMP) a doteraz v jeho rámci minula 67 miliárd eur, väčšinu z nich v priebehu prvých troch týždňov programu.

Informovala o tom agentúra Reuters a ECB.

UPOZORNENIE:

Správa je rozšírená o 4. až 7. odsek.

1 12 lom pop