ECB: Vysoké rozpočtové schodky môžu viesť k zníženiu ratingov krajín eurozóny

Frankfurt nad Mohanom 26. januára (TASR) – Vysoké schodky verejných financií môžu spôsobiť zníženie ratingov ďalších krajín eurozóny nielen Grécka, varoval dnes člen Výkonnej rady Európskej centrálnej banky (ECB) Jürgen Stark.

"Očakáva sa, že deficity verejných financií v niektorých krajinách dosiahli v roku 2009 dvojciferné úrovne," povedal Stark. "To znamená, že nemôžeme vylúčiť zníženie ratingov ďalších krajín a ďalšie negatívne reakcie finančných trhov."

Starkove slová prichádzajú po sérii zníženia ratingov záväzkov Grécka, ktoré bojuje s fiškálnou krízou. Nemecký týždenník Der Spiegel priniesol v pondelok (25.1.) správu, že podľa Európskej komisie (EK) vysoké rozpočtové schodky niektorých krajín a rozdielna konkurencieschopnosť ekonomík ohrozujú budúcnosť eurozóny.

Stark očakáva, že ekonomika eurozóny zaznamená v tomto roku mierny rast. Varoval však pred možnými komplikáciami a neistotou obklopujúcou hospodárske vyhliadky regiónu.

Aj napriek pokračujúcemu oživeniu ekonomiky by inflácia mala v relevantnom strednodobom horizonte, za ktorý sa považuje 18 mesiacov až dva roky, zostať nízka. ECB od začiatku finančnej krízy znížila svoj kľúčový úrok celkovo o 3,25 percentuálneho bodu na rekordné minimum 1 %.

Informovala o tom agentúra Reuters.

1 lom zll