Egypt: Ashtonová bude v Káhire rokovať s egyptskými predstaviteľmi

Brusel 29. júla (TASR) – Vysoká predstaviteľka EÚ pre zahraničnú a bezpečnostnú politiku Catherine Ashtonová dnes uviedla, že odchádza na neplánovanú návštevu Egypta, kde v posledných dňoch rastie napätie medzi stúpencami dočasnej a zvrhnutej vlády.

Podľa jej vyjadrenia pre médiá, návšteva Egypta je reakciou na požiadavky kľúčových strán zúčastňujúcich sa na politickom živote v Egypte.

Ashtonová bola naposledy v Egypte v stredu 17. júla, keď v Káhire uviedla, že Európska únia chce vidieť Egypt ako krajinu, ktorá zaznamenáva pokrok smerom k demokratickej budúcnosti a chce, aby k tomu došlo čo najrýchlejšie prostredníctvom transparentných volieb.

Počas dnešnej návštevy egyptskej metropoly sa Ashtonová stretne s úradujúcim prezidentom Adlím Mansúrím, viceprezidentom Mohamedom Baradejom, ministrom obrany generálom Abd Al Fattáhom al-Sísím a s ďalšími poprednými členmi dočasnej vlády, ktorá bola sformovaná po zatknutí prezidenta Muhamada Mursího.

Šéfka európskej diplomacie bude okrem toho rokovať aj s ostatnými politickými silami vrátane zástupcov Strany slobody a spravodlivosti zatknutého prezidenta a so zástupcami občianskej spoločnosti.

"Idem do Egypta hovoriť so všetkými stranami a so zámerom zosilniť náš odkaz, že musí dôjsť k absolútne inkluzívnemu procesu transformácie, s účasťou všetkých politických skupín, vrátane Moslimského bratstva," uviedla Ashtonová krátko pred odletom do Káhiry.

Podľa jej slov proces politického prechodu musí viesť čo najskôr k obnoveniu ústavného poriadku, k slobodným a spravodlivým voľbám a vláde, ktorá bude zostavená z civilistov.

"Opakujem svoju predošlé výzvy na ukončenie násilia a hlboko ľutujem straty na životoch," vyhlásila Ashtonová.