Egypt: Ashtonová sa dostala k Mursímu, rozprávali sa dve hodiny

Dubaj 30. júla (TASR) – Vysoká predstaviteľka EÚ pre zahraničnú a bezpečnostnú politiku Catherine Ashtonová sa v pondelok večer stretla v Egypte so zosadeným prezidentom Muhamadom Mursím.

O schôdzke dnes informovala prostredníctvom sociálnej siete Twitter Ashtonovej hovorkyňa Maja Kocijančičová. Rozhovory s Mursím trvali podľa nej dve hodiny a išli "do hĺbky". Neuviedla však, kde sa schôdzka konala.

Mursího zadržiava armáda na neznámom mieste od jeho zosadenia z 3. júla. Vyšetrujú ho pre rôzne obvinenia vrátane vraždy.

Agentúra Reuters pripomenula, že Ashtonová je na návšteve Egypta už po druhý raz za posledných 12 dní ako jedna z mála cudzincov, ktorí sú schopní rozprávať sa s oboma stranami politickej krízy. Očakáva sa, že v priebehu dneška sa vyjadrí pre novinárov.

V pondelok sa Ashtonová stretla so šéfom armády, generálom Abd Al Fattáhom al-Sísím, mužom, ktorý je zodpovedný za zosadenie Mursího. Rozprávala sa aj s členmi dočasnej vlády, ktorú dosadila armáda, ako aj s predstaviteľmi Strany slobody a spravodlivosti, politickým krídlom Moslimského bratstva.

Ešte pred pondelňajším príletom do Egypta Ashtonová vyhlásila, že zatlačí na "plne komplexný proces prechodu, zahrňujúci všetky politické skupiny vrátane Moslimského bratstva".

1 dod zsl