Mubarak poveril zostavením novej vlády bývalého šéfa letectva

Káhira 29. januára (TASR) – Egyptský prezident Husní Mubarak poveril dnes zostavením novej vlády Ahmada Šafíka, doterajšieho ministra civilného letectva a bývalého veliteľa egyptských vzdušných síl.

Stalo sa tak niekoľko hodín po demisii kabinetu, na ktorú verejne vyzval prezident Mubarak. Nová vláda by sa mala sformovať vo veľmi krátkom čase.

Prezident tiež po prvý raz od nástupu k moci z roku 1981 vymenoval viceprezidenta. Stal sa ním dlhoročný šéf tajných služieb a jeho blízky spolupracovník Umar Sulajmán, ktorý krátko po vymenovaní zložil prísahu.

Analytici upozorňujú na skutočnosť, že trojicu najvyšších postov v krajine budú zastávať muži s blízkymi kontaktmi na armádu. Sám Mubarak bol v minulosti šéfom egyptského letectva.

Masové protivládne demonštrácie v Káhire, Alexandrii a Sueze pokračujú už piaty deň napriek zákazu vychádzania a demisii egyptského kabinetu. Desaťtisíce protestujúcich už piaty deň za sebou vyzývajú na Mubarakovo odstúpenie a vypísanie predčasných volieb.

Medzi obyvateľmi niektorých štvrtí Káhiry vypukla v dôsledku chaotickej bezpečnostnej situácie panika. Objavili sa správy o drancovaní, v meste horia viaceré budovy a ozývajú sa výstrely. Armáda nasadila obrnené vozidlá na ochranu bohatých predmestí a päťhviezdičkových hotelov.

Vo väznici Abú Zaabal neďaleko Káhiry došlo k zrážkam medzi políciou a väzňami, ktorí sa pokúsili o útek. O život prišlo osem trestancov a ďalších 123 utrpelo zranenia, ani jednému z nich sa nepodarilo utiecť.

Európska únia vyzvala dnes prezidenta Mubaraka, aby ukončil násilné zásahy voči demonštrantom a prepustil všetkých väzňov. Stály predseda Európskej rady Herman Van Rompuy vyjadril presvedčenie, že Mubarakove prísľuby reforiem sa premenia na konkrétne činy.

Informovali agentúry Reuters a AP.

1 2 rsc dem