Egypt požiadal USA, EÚ, Britániu a Francúzsko o zmrazenie majetku

Londýn 15. februára (TASR) – Spojené štáty americké, Británia a Francúzsko v pondelok oznámili, že ich Egypt požiadal o zmrazenie majetku a účtov bývalých egyptských predstaviteľov. Washington a Paríž zároveň uviedli, že exprezident Husní Mubarak ani jeho rodina nie sú na zozname týchto osôb.

Diplomat Európskej únie informoval, že Egypt predložil podobnú požiadavku aj únii. Francúzsko a Británia vyhlásili, že vyzvali ministrov financií EÚ, aby dnes záležitosť prediskutovali.

Mubarak, ktorý odstúpil v piatok 11. februára po niekoľkých týždňoch masových protestov, a ďalší vysokopostavení egyptskí predstavitelia sú podozriví z toho, že poslali do zahraničia miliardy dolárov. Demonštranti vyzvali, aby krajiny poslali peniaze späť, pretože by mohli pomôcť zmierniť chudobu v Egypte.

Britský minister zahraničných vecí William Hague už v pondelok oznámil parlamentu, že v záležitosti požiadavky samozrejme s Egyptom spolupracujú.

Hovorca ministerstva zahraničných vecí vo Washingtone P.J. Crowley uviedol, že nedostali požiadavku ohľadne Mubarakových účtov, ale týkala sa iných egyptských predstaviteľov.

Švajčiarsko už skôr informovalo, že zmrazilo účty, ktoré môžu patriť Mubarakovi.

Egyptská armáda v nedeľu 13. februára oznámila, že rozpustila parlament, pozastavila platnosť ústavy a bude vládnuť krajine nasledujúcich šesť mesiacov alebo do konania nových volieb.

Zdroj: Reuters

1 jam