Egyptský prezident Mursí ohlásil návštevu v sídle EÚ

Brusel 5. septembra (TASR) – Nový egyptský prezident Muhammad Mursí príde na budúci týždeň na svoju prvú historickú návštevu do sídla Európskej únie, oznámil dnes jeho hovorca Jásir Alí. Okrem Bruselu navštívi egyptský prezident aj Rím.

Prvé Mursího kroky v rámci jeho európskeho miniturné povedú do Bruselu, kde ho v stredu privítajú v sídle Európskej únie. Na programe je stretnutie s predsedom Európskej komisie Josém Manuelom Barrosom a podpredsedníčkou EK a zároveň šéfkou európskej diplomacie Catherine Ashtonovou.

Po ukončení bruselskej návštevy príde Mursí do Ríma, kde bude rokovať s talianskym premiérom Mariom Montim a prezidentom Giorgiom Napolitanom.

Prvú návštevu v zahraničí vykonal Mursí ešte v júli, pričom si za cieľ zvolil Saudskú Arábiu. Koncom augusta oficiálne navštívil Čínu a po európskom miniturné má koncom septembra naplánovanú oficiálnu návštevu Spojených štátov.

Mursí, ktorý politicky vzišiel z hnutia Moslimské bratstvo, je prvým egyptským prezidentom, ktorý nepochádza z radov egyptskej armády.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) dem