EK: Barroso privítal nový bulharský návrh Georgievovej za eurokomisárku

Štrasburg/Sofia 19. januára (TASR) – Bulharsko navrhlo dnes za svoju novú kandidátku na eurokomisárku viceprezidentku Svetovej banky Kristalinu Georgievovú. Oznámil to predseda Európskej komisie José Manuel Barroso.

Uviedol, že "plne rešpektuje osobné rozhodnutie" Rumjany Želevovej stiahnuť svoju kandidatúru a víta rýchle rozhodnutie Bulharska nominovať za ňu Kristalinu Georgievovú.

Ministerka zahraničných vecí Rumjana Želevová dnes v reakcii na rozsiahlu kritiku svojej osoby v Európskom parlamente odstúpila z funkcie a súčasne stiahla svoju nomináciu na eurokomisárku. Oznámila to v liste premiérovi Bojkovi Borisovovi v dnešný posledný deň vypočúvania 26 dezignovaných eurokomisárov.

"Nemám nádej získať nestranné a objektívne zhodnotenie (zo strany Európskeho parlamentu) a dávam týmto premiérovi Borisovovi šancu navrhnúť… nového kandidáta," uviedla v liste, ktorý zverejnilo bulharské ministerstvo zahraničných vecí.

"Žiadam vás, aby ste prijal moju rezignáciu zo všetkých funkcií, ktoré zastávam, aby ste mohol urobiť, čo je nevyhnutné pre stiahnutie mojej nominácie na bulharskú eurokomisárku," uviedla. Borisov však jej demisiu z vlády odmietol.

Sofia navrhovala Želevovú za eurokomisárku pre medzinárodnú spoluprácu, humanitárnu pomoc a krízové opatrenia. Želevová však pri vypočúvaní v Európskom parlamente nepresvedčila poslancov, že má na navrhovanú funkciu dostatočné skúsenosti a nepodarilo sa jej vyvrátiť ani ich obavy z konfliktu záujmov vzhľadom na jej a manželove obchodné aktivity.

Počas vypočutia v Európskom parlamente musela vysvetľovať europoslancom aj údajné pochybné aktivity svojho manžela. Podľa bulharských médií je Želevovej manžel manažérom banky, ktorá má byť súčasťou skupiny TIM, spájanej s ruskou mafiou.

Predstavitelia Európskeho parlamentu uviedli, že EP teraz odloží svoje hlasovanie o novej EK z plánovaného termínu 26. januára na februárové zasadnutie, aby mal čas na vypočutie novej bulharskej kandidátky Georgievovej.

To znamená, že nová Európska komisia sa neujme svojej funkcie od 1. februára, ako sa očakávalo. Mandát súčasnej EK bol predĺžený v novembri, aby komisia mohla prijímať naliehavé rozhodnutia, ako je napríklad štátna pomoc bankám v čase finančnej krízy, ale nemôže iniciovať novú legislatívu.

Želevovej stiahnutie kandidatúry je novou škvrnou na povesti Bulharska, ktorú od vstupu krajiny do Európskej únie v roku 2007 ohrozujú obavy z korupcie a organizovaného zločinu v krajine.

Informovala agentúra Reuters.

1 20 žab dem