Barroso zopakoval gréckemu premiérovi dôležitosť dodržiavania záväzkov

Brusel 23. mája (TASR) – Predseda Európskej komisie (EK) José Manuel Barroso sa dnes, ešte pred začatím neformálneho rokovania lídrov EÚ stretol s dočasným gréckym predsedom vlády Panajotisom Pikrammenosom. Barroso uviedol, že grécka dočasná vláda v najbližších týždňoch bude zohrávať kľúčovú úlohu pri určovaní ďalšieho smerovania tejto krajiny.

"Znovu som pripomenul silnú túžbu Európskej komisie, aby Grécko zostalo členom eurozóny a že komisia urobí všetko, čo je v jej silách aby k tomuto došlo," uviedol Barroso po stretnutí s Pikrammenosom.

Predseda EK upozornil, že členské krajiny eurozóny doteraz prejavili nesmiernu mieru solidarity s Gréckom a s jeho obyvateľmi. A dodal, že ak eurozóna prijala pevné záväzky na poskytovanie dlhodobej finančnej podpory pre Grécko, očakáva tiež, že aj táto krajina bude dodržiavať sľuby o zavádzaní nevyhnutných štrukturálnych reforiem, bez ktorých ďalší ekonomický rast nebude možný.

"Bez preukázania tejto solidarity Grécko nebude schopné zaistiť svoj návrat k hospodárskemu rastu a prosperite. Zdôrazňujem preto dôležitosť dodržania daných záväzkov zo strany Grécka," uviedol Barroso.

Predseda EK zároveň dodal, že si je vedomý obetí, ktoré musia priniesť občania Grécka a že by si želal schodnejšiu cestu k východisku z krízy pre túto krajinu, ale podľa neho je navrhovaný scenár druhého balíka finančnej pomoci najmenej zložitý a bolestný.

"Toto je najrýchlejšia cesta pre Grécko, aby sa vrátilo k rastu a vytváraniu pracovných miest. A my sme pripravení pomôcť Grékom na tejto ceste," povedal Barroso.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) juh