Dohodu o garančnom mechanizme EÚ musia podpísať všetky krajiny eurozóny

Bratislava 18. júna (TASR) – Pred tým, ako vstúpi do platnosti nový garančný mechanizmus EÚ, musia dohodu o jeho vytvorení podpísať všetky členské štáty eurozóny, vrátane Slovenska. Na jeho spustenie potom stačí, keď s tým bude súhlasiť minimálne päť členských štátov reprezentujúcich aspoň dve tretiny z celkovej pomoci. TASR o tom informoval hovorca Zastúpenia Európskej komisie (EK) na Slovensku Tomáš Halán.

Spresnil tak svoje skoršie vyjadrenia, ktoré spochybňovali tvrdenia premiéra Roberta Fica (Smer-SD) o tom, že EÚ čaká na slovenský podpis. "Dohodu o Európskom finančnom stabilizačnom nástroji nemusia podpísať všetky členské štáty eurozóny, aby mohol tento nástroj byť spustený. Európska komisia teda nečaká na podpis Slovenska," uviedol dnes pre televíziu TA3 Halán.

Fico dnes dopoludnia lídrov štyroch stredopravých strán SDKÚ-DS, SaS, KDH a Most-Híd požiadal o stretnutie, na ktorom by hovorili o potrebe rýchleho spustenia garančného balíka v sume 750 miliárd eur pre krajiny, ktoré by sa v budúcnosti dostali do podobných ťažkostí ako Grécko. Tí však stretnutie odmietli. "Nemáme dnes o čom rokovať," odkázala šéfovi kabinetu kandidátka na premiérku Iveta Radičová (SDKÚ-DS). Pripomenula mu, že s nimi odmietol diskutovať v čase, keď sa o celom mechanizme v EÚ rozhodovalo.

V reakcii na to premiér popoludní vyhlásil, že pokiaľ sa štyri stredopravé strany, ktoré majú po víkendových parlamentných voľbách väčšinu v Národnej rade (NR) SR a pripravujú spolu nový vládny kabinet, neprihlásia k podpore európskeho garančného balíka, minister financií Ján Počiatek (nominant Smer-SD) neodblokuje tento mechanizmus. Končiaca vláda je podľa Fica pripravená rámcovú dohodu podpísať okamžite, musia sa však k nej jasne vyjadriť predstavitelia SDKÚ-DS, SaS, KDH a Most-Híd.

vjo map vik