EK: Dôvera podnikateľov a spotrebiteľov v ekonomiku eurozóny v decembri vzrástla

Brusel 8. januára (TASR) – Dôvera podnikateľov aj spotrebiteľov v ekonomiku 17 krajín eurozóny sa v poslednom mesiaci minulého roka zvýšila, a to viac, ako očakávali analytici. Ale aj nezamestnanosť v regióne vzrástla a domácnosti si aj počas vianočnej nákupnej sezóny strážili svoje výdavky. To signalizuje, že zotavovanie menového bloku z recesie bude pomalé. Informovali o tom agentúra Reuters a RTTNews.

Podľa najnovšieho prieskumu Európskej komisie (EK) kľúčový ukazovateľ ďalšieho vývoja v regióne, indikátor ekonomického sentimentu (IES) v decembri 2012 vzrástol na 87 bodov z novembrových 85,7 bodu. Analytici pritom odhadovali, že sa zvýši na 86,3 bodu.

Prieskum tiež odhalil, že v decembri sa zlepšila nálada podnikateľom takmer zo všetkých sektorov s výnimkou maloobchodu. Dôvodom je rast nezamestnanosti, ktorá vlani v novembri dosiahla 11,8 % a bola tak najvyššia od začiatku spoločných štatistík pre región eurozóny v roku 1999.

Analytik Martin Van Vliet z holandskej finančnej skupiny ING pripomína, že zatiaľ čo väčšina podnikateľov už začína vidieť záblesky svetla na konci tunela, na spotrebiteľov ich optimizmus ešte nepreskočil, čo sa odrazilo aj na nálade maloobchodníkov.

Na ilustráciu, aj keď decembrový index spotrebiteľskej dôvery mierne stúpol na -26,5 bodu z -26,9 bodu v novembri 2012, dôvera maloobchodníkov klesla na -15,8 bodu z novembrových -14,9 bodu.

1 12 bal gl