EK: Dôvera v ekonomiku eurozóny vzrástla v októbri viac, než sa čakalo

Brusel 30. októbra (TASR) – Dôvera v ekonomiku eurozóny sa v októbri zvýšila viac, než sa očakávalo. Hlavným dôvodom je zlepšenie nálady medzi spotrebiteľmi a v priemyselnom sektore. Informovala o tom agentúra RTTNews.

Index ekonomického sentimentu Európskej komisie (EK) v októbri vyskočil na 97,8 bodu z 96,9 bodu v septembri. Experti očakávali, že index vzrastie len na 97,2 bodu.

Index nálady v priemysle sa zvýšil na -4,8 bodu z -6,6 bodu v septembri. V porovnaní s predchádzajúcim mesiacom vzrástli všetky tri komponenty indexu – očakávania manažérov týkajúce sa produkcie, ich hodnotenie naakumulovaných objednávok a ich hodnotenie zásob vyrobených produktov.

V trende zlepšovania, ktorý sa začal v decembri 2012, pokračovala spotrebiteľská dôvera. Príslušný index sa v októbri mierne zvýšil na -14,5 bodu z -14,9 bodu.

Naopak, nálada sa zhoršila v službách, maloobchode a v stavebníctve. Index dôvery v službách klesol na -3,7 bodu z -3,2 bodu, index dôvery v maloobchode na -7,8 bodu z -6,9 bodu a index dôvery v stavebníctve na -29,6 bodu z -28,8 bodu.

V zlepšovaní pokračovala v októbri aj podnikateľská dôvera, ktorá rastie od mája 2013. Príslušný index sa zvýšil na -0,01 bodu z -0,19 bodu, pričom experti očakávali, že zostane na septembrovej úrovni.

12 lom zll