EÚ investuje 2,3 miliardy eur do energetickej infraštruktúry

Brusel 4. marca (TASR) – Európska únia (EÚ) v rámci svojho konjunkturálneho programu investuje 2,3 miliardy eur do energetických projektov. Nový komisár EÚ Günther Oettinger nazval príspevky pre plynárenské a elektrárenské projekty míľnikom a bodom obratu v rámci energetickej politiky únie.

"EÚ ešte nikdy nedala toľko finančných prostriedkov na výstavbu energetickej infraštruktúry," uviedol Oettinger. Z uvedeného balíka pôjde 200 miliónov eur na výstavbu plynovodu Nabucco, ktorým sa bude transportovať plyn z Kaspického mora do Európy. Ďalšími 100 miliónmi únia podporí plynovod ITGI spájajúci Taliansko a Grécko a okolo 175 miliónov eur dá na plynovod spájajúci sever Španielska s Francúzskom.

Celkovo pôjde 910 miliónov eur na 12 rozvodných elektrárenských projektov a 1,39 miliardy eur na 31 plynovodných projektov. "Projekty, ktoré sme dnes vybrali, pomôžu pri realizácii veľkých investičných projektov ohrozených výraznými odkladmi z dôvodu spomalenia ekonomiky," uvádza sa vo vyhlásení komisie.

Európa musí v oblasti zásobovania energiami bojovať s vysokou závislosťou od Ruska rovnako ako s nedostatočnou sieťovou infraštruktúrou spájajúcou siete vo vnútri jednotlivých krajín.

Informovali o tom agentúry Reuters a DPA.

1 3 lom pop