EK: EÚ je pripravená poskytnúť Ukrajine finančnú pomoc

Brusel/Sydney 23. februára (TASR) – Európska únia (EÚ) je pripravená ponúknuť vysokú finančnú pomoc Ukrajine. Podmienkou je však vymenovanie novej vlády. Týmto spôsobom chce Kyjevu poskytnúť jasnú európsku perspektívu, uviedol dnes komisár EÚ pre hospodárske a menové záležitosti Olli Rehn. Informovala o tom agentúra Reuters.

Ukrajinský parlament po troch mesiacoch protestov odhlasoval odvolanie prezidenta Viktora Janukovyča. Odchod proruského prezidenta Janukovyča by mal posunúť Ukrajinu smerom k Európe a znížiť vplyv Moskvy na Kyjev.

"Z európskeho uhla pohľadu je dôležité, aby sme Ukrajincom, ktorí jasne ukázali svoju vernosť európskym hodnotám, poskytli jasnú európsku perspektívu," povedal Rehn po stretnutí ministrov financií a centrálnych bankárov skupiny G20 v Sydney.

"Sme pripravení zaoberať sa rozsiahlou finančnou pomocou pre Ukrajinu, keď bude existovať politické riešenie založené na demokratických princípoch a bude vymenovaná nová vláda, ktorá spustí skutočné a seriózne inštitucionálne a hospodárske reformy," uviedol Rehn. Na otázku, aká veľká by mala byť pomoc pre Ukrajinu, Rehn odpovedal, že EÚ aktuálne vyhodnocuje, koľko bude krajina potrebovať.