EÚ musí prehodnotiť, či dokáže pokryť svoje potreby bez jadrovej energie

Berlín 15. marca (TASR) – Experti Európskej únie (EÚ) na jadrovú energetiku sa dnes stretnú v Bruseli. Podľa komisára pre energetiku Günthera Oettingera musia posúdiť, či únia dokáže jedného dňa pokryť svoje potreby bez atómovej energie.

Oettinger zvolal stretnutie v reakcii na jadrovú hrozbu v Japonsku. "Musíme si tiež položiť otázku, či my Európania dokážeme v dohľadnej budúcnosti zabezpečiť svoje energetické potreby bez jadrovej energetiky," uviedol Oettinger pre nemeckú televíznu stanicu ARD.

Nemecko v pondelok (14.3.) ohlásilo, že na 3 mesiace pozastavuje platnosť rozhodnutia o predĺžení životnosti domácich atómových elektrární. Počas tohto obdobia experti otestujú všetky reaktory, aby potvrdili ich bezpečnosť.

Oettinger uviedol, že na dnešnom stretnutí ministrov energetiky krajín únie s predstaviteľmi elektrárenských spoločností a regulačných orgánov sa bude hovoriť o dôsledkoch rozhodnutia Berlína. "Ak veľké členské štáty, ako je Nemecko, prehodnotia svoj postoj k jadrovej energii, môže to mať následky na európskej úrovni," tvrdí Oettinger. "Musíme koordinovať veci, ktoré majú celoeurópsky význam."

Oettinger dodal, že ak sa v Nemecku kontrolujú jadrové elektrárne z 80. a 90. rokov 20. storočia, "musíme si položiť otázku, či by sa bezpečnostná kontrola nemala zrealizovať vo všetkých európskych jadrových elektrárňach".

Rakúsko v pondelok vyzvalo európske krajiny, aby uskutočnili záťažové testy jadrových elektrární, čo by malo pomôcť upokojiť verejnosť.

Informovala o tom agentúra Reuters.

1 lom pop