EK: Finančné problémy Grécka spôsobujú obavy v celej eurozóne

Štrasburg 9. februára (TASR) – Finančné problémy Grécka spôsobujú obavy v celej eurozóne, uviedol dnes v Európskom parlamente (EP) eurokomisár pre hospodárske a menové záležitosti Joaquín Almunia.

"Ťažká situácia Grécka je dôvodom pre obavy v celej eurozóne. Existuje vážne riziko prenesenia týchto problémov do iných častí eurozóny." Podľa Almuniu Európska komisia (EK) plne podporuje program fiškálnej konsolidácie Grécka, ktorý počíta so znížením schodku verejných financií na 3 % HDP v roku 2012 z vlaňajších 12,7 %.

Existujú však aj riziká ohrozujúce realizáciu programu, ako je slabší než očakávaný rast ekonomiky alebo nedostatočné príjmy z daní, takže Atény musia byť pripravené na ďalšie fiškálne škrty. "Sú tu isté riziká ohrozujúce splnenie cieľov programu, keďže základný makroekonomický scenár je pomerne optimistický."

Okrem konsolidácie verejných financií musí grécka vláda zrealizovať aj ambiciózne štrukturálne reformy, vrátane reforiem systémov dôchodkového a zdravotného zabezpečenia, aby sa zvýšila konkurencieschopnosť ekonomiky. Ďalšou výzvou je zvýšenie flexibility trhu práce.

Informovala o tom agentúra Reuters.

1 lom pop