EK: Grécko musí prijať ďalšie opatrenia na konsolidáciu verejných financií

Viedeň 23. mája (TASR) – Grécko musí vážne zvýšiť snahu v oblasti konsolidácie verejných financií a rýchlo sa pustiť do privatizácie, uviedol komisár EÚ pre hospodárske a menové záležitosti Olli Rehn.

"Je to naliehavé," povedal Rehn v prejave na konferencii o európskej integrácii vo Viedni. Záchrana Grécka je podľa neho nevyhnutná, keďže politici eurozóny nedokázali úplne odstrániť riziko finančného kolapsu. "Obmedzili sme toto riziko, ale ešte sme ho neodstránili." Podľa Rehna sa dlhové krízy štátov a bankové krízy nedajú riešiť oddelene.

Rehn pochybuje, že Atény dokážu v najbližších rokoch získať z privatizácie plánovaných 50 miliárd eur, čo predstavuje viac než 20 % hrubého domáceho produktu (HDP) krajiny. Grécko podľa neho neurobilo pri konsolidácii rozpočtu dostatočný pokrok na to, aby sa mohlo na budúci rok vrátiť na finančné trhy.

Rehn dodal, že ekonomika eurozóny sa zotavuje. "Oživenie európskej ekonomiky získava na sile aj napriek niektorým, externým turbulenciám a neistote na finančných trhoch."

Informovali o tom agentúry Reuters a APA.

1 5 lom pop