EK: Grécko musí zverejniť detaily menových swapov, ktorými vraj maskovalo dlhy

Brusel 15. februára (TASR) – Európska komisia (EK) požaduje od Grécka, aby zverejnilo detaily menových swapov. Atény týmito obchodmi maskovali narastajúce dlhy.

Európsky štatistický úrad Eurostat požaduje od Grécka, aby do konca februára poskytlo informácie týkajúce sa swapových dohôd s maklérskymi spoločnosťami. Hovorca EK Amadeu Altafaj uviedol, že tieto obchody ešte automaticky neznamenajú porušenie legislatívy únie.

O existencii swapov informovala správa gréckeho ministerstva financií z 1. februára, čo vyvolalo otázky, či tieto obchody s investičnými bankami nepomáhali krajine maskovať skutočnú výšku rozpočtových deficitov a verejného dlhu.

"Je to v poriadku, ak sú základné výmenné kurzy a úrokové sadzby týchto swapov vypočítané na základe trhových sadzieb, a to je to, čo musíme zistiť," uviedol Altafaj.

Grécka vláda napríklad v roku 2002 angažovala americkú Goldman Sachs Group, aby jej zaistila 1 miliardu USD (734,92 miliardy eur) pomocou swapovej dohody, uviedol minulý týždeň šéf gréckej Agentúry pre riadenie verejného dlhu v rokoch 1999 až 2004 Christoforos Sardelis.

Podľa Sardelisa bola uvedená dohoda ešte počas jeho pôsobenia v agentúre niekoľkokrát reštrukturalizovaná. Dodal, že poplatky, ktoré si Goldman Sachs za to zaúčtoval, boli primerané.

Grécky minister financií George Papaconstantinou tvrdí, že derivátové kontrakty, ktoré Atény použili v minulosti, "boli v tom čase legálne" a využili ich aj iné krajiny. Niektoré z nich v súčasnosti už nie sú legálne a Grécko ich už nevyužíva. Dodal, že vláda nemá v úmysle využívať financovanie, ktoré neschváli Eurostat. "Chceme znovu získať dôveryhodnosť. Máme dosť problémov presvedčiť ľudí, že naše čísla sú správne."

Podľa správy gréckeho ministerstva financií krajina využívala menové swapy, aby odložila splatenie niektorých záväzkov o niekoľko rokov. V dokumente sa nespomínajú firmy, ktoré obchody realizovali.

"Swapy by sa mali striktne obmedziť na také, ktoré vedú k trvalému znižovaniu úrokových výdavkov, niektoré tieto kontrakty boli uskutočnené s úmyslom presunúť úroky do budúcnosti s dlhodobou škodou pre grécky štát," uvádza sa v správe ministerstva.

Detaily o použití swapov vraj požadujú aj ratingové agentúry Standard & Poor’s a Fitch Ratings, uviedla agentúra Bloomberg s odvolaním sa na dva zdroje so znalosťou situácie.

"Grécko využívalo účtovné triky na maskovanie deficitu, čo je obrovský problém," uviedol prezident Bavorského finančného centra a emeritný profesor na European Business School Wolfgang Gerke. "Ratingové agentúry robia správnu vec, ale už je zrejme príliš neskoro. EÚ zaspala."

V správe ministerstva financií sa tvrdí, že príčinou straty dôveryhodnosti gréckych štatistík sú "politické zásahy". Pri zbieraní údajov sa vraj vyskytli závažné chyby, predovšetkým pri číslach týkajúcich sa výdavkov.

Denník The New York Times v nedeľu 14. februára zverejnil správu, že americké banky roky pomáhali Grécku pri maskovaní jeho rastúcej zadlženosti. Ich služby týmto spôsob vraj využívali aj ďalšie krajiny eurozóny, napríklad Taliansko. Pre finančné injekcie sa politici dlhodobo vzdali niektorých príjmov, pričom tieto transakcie neboli vedené ako úvery. Grécko napríklad postúpilo "veriteľom" príjmy z letiskových poplatkov a lotérií.

Podľa denníka tím Goldman Sachs pricestoval do Atén aj v novembri 2009, keď sa rozpočtová kríza v Grécku začala vyhrocovať. Navrhol vláde finančné nástroje, ktoré by posunuli vyrovnanie splatných záväzkov do ďalekej budúcnosti. Tak sa malo zabrániť, aby problém vyplával na povrch. Grécka vláda však nesúhlasila.

Informovali o tom agentúry Bloomberg a AP.

(1 EUR = 1,3607 USD)

2 12 20 lom gl