Írsku časť pomoci pre Grécko zaplatia ostané krajiny eurozóny

Brusel 28. decembra (TASR) – Írsku časť pomoci pre Grécko prevezmú ostatné krajiny eurozóny.

Štrnásť zostávajúcich "zdravých" členov eurozóny musí okrem záruk za dlhopisy, z ktorých sa bude financovať pomoc Írsku, prevziať aj záväzky Dublinu v súvislosti so záchranným úverom pre Atény. V pondelok (27.12.) to potvrdila Európska komisia (EK). Výška záruk je vypočítaná na základe podielu jednotlivých krajín na kapitále Európskej centrálnej banky (ECB).

Sedemnástym členským štátom eurozóny sa 1. januára 2011 stane Estónsko. Pokiaľ ide o jeho príspevok k pomoci Grécku, pobaltská krajina by o tom mala rozhodnúť v januári, uviedla EK. Komisia v tejto súvislosti pripomenula Slovensko a uviedla, že každá krajina sa musí rozhodnúť sama. Národná rada SR v auguste neschválila poskytnutie pôžičky Grécku.

Komisia vzhľadom na situáciu Portugalska zdôraznila, že krajina doteraz nepožiadala o pomoc. EK v súčasnosti považuje záchranu Portugalska za čisto hypotetickú otázku.

Mnoho ekonómov však tvrdí, že o pomoc bude musieť požiadať aj Lisabon. Prednedávnom sa v tomto zmysle vyjadril napríklad hlavný ekonóm Deutsche Bank Thomas Mayer. Okrem toho sa špekuluje aj o záchrane Španielska. Trh navyše pochybuje, že Európska únia má v eurovale dostatok prostriedkov na pomoc Madridu. Takzvaný euroval je dočasný záchranný mechanizmus pre krajiny eurozóny, ktoré sa ocitnú v problémoch. Od polovice roka 2013 by ho mal nahradiť stály stabilizačný mechanizmus.

Takže ak by o pomoc požiadalo aj Portugalsko a Španielsko, ich záchrana plus pomoc pre Írsko a Grécko by spočívala na pleciach zvyšných 13 "zdravých" krajín eurozóny.

Informovala o tom agentúra APA.

5 lom pa