KSVE si v nasledujúcich 2 rokoch udržia stabilné tempo zotavovania

Brusel 29. novembra (TASR) – Postkomunistické štáty Európskej únie (EÚ) si v nasledujúcich dvoch rokoch udržia stabilné tempo zotavovania. Vyplýva to z najnovšej prognózy Európskej komisie (EK).

Komisia však zároveň upozornila, že väčšine z nových členov únie sa v sledovanom období nepodarí výraznejšie zredukovať rozpočtový schodok, čo znamená, že nesplnia podmienky pre zavedenie eura.

Štáty, ktoré vstúpili do únie v rokoch 2004 a 2007, udržia infláciu pod kontrolou, ale miera nezamestnanosti vo väčšine z nich zostane na vysokej úrovni.

Komisia predpovedá, že hrubý domáci produkt (HDP) Poľska, ktoré je najväčšou ekonomikou strednej a východnej Európy, sa tento rok zvýši o 3,5 %, na budúci rok o 3,9 % a v roku 2012 expanduje o 4,2 %, a to najmä vďaka rastu domácej spotreby, dopytu v EÚ a tiež eurofondom. Poľská vláda je menej optimistická a očakáva, že jej HDP tento rok vzrastie o 3 %, v nasledujúcom roku o 3,5 % v roku 2012 o 4,8 %.

Čo sa týka Maďarska, ktoré musí splácať úver od Medzinárodného menového fondu (MMF) a EÚ, komisia očakáva, že výkon jeho ekonomiky sa tento rok zvýši o 1,1 %, na budúci rok o 2,8 % a v roku 2012 o 3,2 %.

Rast českého hospodárstvo sa tento rok zrýchli na 2,4 %, v roku 2011 ale zase mierne spomalí na 2,3 % a v roku 2012 opäť stúpne na 3,1 %.

Bulharsku, Rumunsku a Lotyšsku sa tento rok ešte nepodarí prekonať recesiu, do ktorej sa prepadli v dôsledku globálnej finančnej a hospodárskej krízy, ale v nasledujúcich dvoch rokoch už ich výkon výrazne stúpne.

Žiadnemu štátu z východnej a strednej Európy, s výnimkou Bulharska, sa podľa EK nepodarí v nasledujúcich dvoch rokoch zredukovať rozpočtový deficit pod povolenú hranicu 3 % HDP. V niektorých z nich sa dokonca tento schodok ešte prehĺbi.

V prípade Poľska komisia očakáva, že zníži schodok verejných financií v tomto roku na 7,9 % HDP, v budúcom roku na 6,6 % HDP a v roku 2012 na 6 % HDP.

Rozpočtový deficit ČR dosiahne tento rok 5,2 % HDP a postupne klesne na 4,6 % v roku 2011 a 4,2 % v roku 2012.

Maďarsko bude mať tento rok schodok verejných financií 3,8 %, ktorý sa však podľa EK na budúci rok prehĺbi na 4,7 % a v roku 2012 dokonca dosiahne 6 % HDP.

Informovali o tom agentúra Reuters a EK.

1 12 bal gl