Nálada v ekonomike eurozóny aj v celej EÚ sa zlepšuje

Brusel 29. marca (TASR) – Nálada v ekonomike eurozóny, ako celej únie sa v marci výrazne zlepšila. Zároveň sa však zvýšili aj inflačné očakávania.

Index ekonomickej dôvery Európskej komisie (EK) pre 16 krajín eurozóny vzrástol na 97,7 bodu z 95,9 vo februári, pričom analytici v priemere počítali s jeho zvýšením iba na 97,2 bodu. Index pre celú EÚ vyskočil o 2 body na 99,6 bodu, informovala EK.

Dôvera v priemysel eurozóny sa zlepšila na -10 z -13 bodov a v celej EÚ na -10 z -12 bodov. Index dôvery v sektore služieb v eurozóne zostal na rovnakej úrovni ako vo februári (1 bod) a v EÚ vzrástol z 0 na 1 bod. Index pre maloobchod si polepšil v celej EÚ o 1 a v eurozóne o 2 body. Pozitívne signály prišli aj zo stavebného sektora, kde index pre celú úniu vzrástol o 2 a pre eurozónu o 3 body.

Index inflačných očakávaní, ktorý je významný pre rozhodovanie Európskej centrálnej banky (ECB) o nastavení úrokových sadzieb, vyskočil na 4 body z 0 vo februári. To signalizuje, že domácnosti počítajú s nárastom spotrebiteľských cien.

Informovala o tom Európska komisia a agentúra Reuters.

12 1 lom zll