EK: Nálada v ekonomike eurozóny sa zlepšuje

Brusel 28. novembra (TASR) – Nálada v ekonomike eurozóny pokračuje v zlepšovaní. Informovali o tom agentúry Reuters a RTTNews.

Index ekonomickej dôvery sa v novembri zvýšil na 98,5 bodu z 97,7 bodu v októbri, uviedla Európska komisia (EK). Experti očakávali nárast indexu len na 98 bodov. Dôvodom zlepšenia bolo zvýšenie optimizmu v priemysle, službách a maloobchode. Naopak, nálada spotrebiteľov a firiem v stavebnom sektore sa mierne zhoršila.

Index dôvery v priemysle vzrástol v novembri na -3,9 bodu z -5 bodov v októbri. Hlavným dôvodom bolo lepšie hodnotenie aktuálneho stavu objednávok. Index dôvery v sektore služieb vyskočil o 2,9 bodu na -0,8 bodu.

Index spotrebiteľskej dôvery klesol o 0,9 bodu na -15,4 bodu. prerušilo sa tak zvyšovanie dôvery spotrebiteľov, ktoré trvalo od decembra 2012.

Separátna správa ukázala, že podnikateľská dôvera sa v novembri zvýšila siedmy mesiac za sebou, pričom príslušný index sa dostal do pozitívneho teritória po prvý raz o marca 2012. Index vzrástol na 0,18 bodu z -0,08 bodu v októbri.

"Tieto čísla signalizujú, že ekonomika pokračuje v oživovaní," uviedol analytik nemeckej krajinskej banky Ralf Umlauf. "Jeho dynamika je však ešte slabá, takže vyhliadky stále ohrozujú riziká." Dodal, že v najbližších mesiacoch počíta s miernym zvýšením produkcie aj spotreby.

1 12 lom zll