EK nemá námietky voči rusko-maďarskej dohode o rozšírení elektrárne v Paksi

Budapešť 26. februára (TASR) – Európska komisia preverila rusko-maďarskú dohodu o spolupráci pri dostavbe jadrovej elektrárne v Paksi z pohľadu zmluvy s Európskym spoločenstvom pre atómovú energiu (Euratom) a voči rusko-maďarskej dohode principiálne nemá námietky.

Podľa dnešnej informácie internetového vydania maďarského týždenníka Heti Világgazdaság (HVG) to vyplýva z odpovedi predsedu EK Josého Manuela Barrosa na list predsedu maďarskej vlády Viktora Orbána.

Barroso Orbána upozornil, že popri zmluve Euratom je potrebné dodržiavať aj právne normy Európskej únie týkajúce sa verejného obstarávania či štátnej podpory. Bližšie detaily pripomienok komisie však podľa HVG nie sú z listu predsedu EK známe.

Server pripomenul, že Orbán napísal Barrosovi list deväť dní po tom, ako sa maďarská delegácia v Moskve dohodla s ruskou stranou, že nové dva bloky elektrárne v Paksi postaví Rosatom.

Dohodu o spolupráci pri mierovom využití jadrovej energie medzi Maďarskom a Ruskou federáciou podpísali 14. januára pri Moskve na pôde prezidentskej rezidencie Novo-Ogariovo za účasti maďarského premiéra Viktora Orbána a ruského prezidenta Vladimira Putina.

Rusko poskytne Maďarsku na výstavbu dvoch nových blokov elektrárne úver, o ktorého výške ešte nepadlo rozhodnutie. Hornou hranicou je desať miliárd eur.

Poslanci maďarského parlamentu 6. februára schválili maďarsko-ruskú dohodu o rozšírení atómovej elektrárne v Paksi. Prezident János Áder príslušný zákon podpísal 10. februára. Voči dohode ostro protestovali opozičné strany okrem ultrapravicového Jobbiku.

(spravodajca TASR Ladislav Vallach) gon