EK: Poľsko prijalo potrebné opatrenia na zníženie rozpočtového schodku

Brusel 3. februára (TASR) – Európska komisia (EK) dnes konštatovala, že Poľsko postupuje správne a darí sa mu plniť plán na zníženie rozpočtového deficitu pod hranicu 3 % hrubého domáceho produktu (HDP) do roku 2012.

"Z dostupných informácií vyplýva, že Poľsko prijalo potrebné opatrenia na zníženie rozpočtového schodku pod povolenú hranicu," uvádza sa v správe EK.

Komisia poskytla Poľsku, ktoré je najväčšou postkomunistickou ekonomikou v Európskej únii, čas do konca roka 2012 na to, aby zredukovalo schodok verejných financií na prípustnú úroveň. Okrem toho, stlačenie deficitu pod hranicu 3 % HDP je jednou z podmienok pre zavedenie eura v krajine.

Napriek tomu, že Poľsko sa ako jediná krajina EÚ minulý rok vyhla recesii, poľský rozpočtový schodok sa v dôsledku globálnej hospodárskej krízy prehĺbil na 7,2 % HDP.

"Poľsko by sa teraz malo vyhnúť novým balíčkom stimulov a dodržať rozpočet na tento rok. Prípadný nečakaný nárast rozpočtových príjmov by malo použiť na zníženie deficitu. A pre nasledujúce roky by si malo pripraviť ďalšie konsolidačné opatrenia," dodáva EK v správe.

Informovala o tom agentúra Reuters.

1 bal gl