EK: Portugalsko musí plniť fiškálne ciele

Brusel 8. apríla (TASR) – Portugalsko musí plniť fiškálne ciele, na ktorých sa dohodlo s medzinárodnými veriteľmi, ak chce, aby mu poskytli viac času na splatenie záchranného úveru. Uvádza sa vo vyhlásení Európskej komisie (EK), ktoré zverejnila agentúra Reuters.

Portugalský Ústavný súd v piatok (5. 4.) zamietol štyri z deviatich úsporných opatrení, ktoré vláda zapracovala do rozpočtu na tento rok. Súd tak kabinetu poriadne skomplikoval úsilie o ozdravenie verejných financií, ale reformný proces sa aj napriek tomu nezastaví.

"Pokračovanie a odhodlané zavádzanie programu reforiem je predpokladom pre predĺženie splatnosti finančnej pomoci Portugalsku, ktoré umožní krajine návrat na finančné trhy a dosiahnutie úverových cieľov," konštatuje sa v stanovisku EK.

Portugalsko a tiež Írsko sa usilujú presvedčiť štáty eurozóny, aby im predĺžili termín na splatenie záchranných úverov do roku 2022, a uľahčili im tak návrat na finančné trhy. Ministri financií eurozóny predbežne súhlasili s ich požiadavkou, ale zatiaľ neurčili ani termín, ani ďalšie podmienky.

Podľa predbežného odhadu ekonómov portugalský Ústavný súd zamietol úsporné opatrenia v hodnote zhruba 900 miliónov eur. Vláda zakomponovala do rozpočtu na tento rok balík úspor v celkovej hodnote 5 miliárd eur, vrátane najprudšieho zvýšenia daní v modernej histórii Portugalska.

"Európska komisia uvítala fakt, že vláda aj po rozhodnutí Ústavného súdu potvrdila svoj záväzok a je odhodlaná pokračovať v úspornom programe a plniť fiškálne ciele v dohodnutom čase," uviedla EK.

Komisia na záver pripomenula, že meškanie pri plnení podmienok dohody o úvere, či pokusy o ich zmeny by mohli negatívne ovplyvniť dôveru investorov.

1 bal jk