EK privítala taliansko-francúzsku iniciatívu – pravidlá Schengenu treba objasniť

Brusel 27. apríla (TASR) – Európska komisia (EK) privítala dnes diskusiu o slobode cestovania a prístupe k utečencom zo severnej Afriky, ktorú na utorkovom summite premiéra Silvia Berlusconiho a prezidenta Nicolasa Sarkozyho v Ríme iniciovali Taliansko a Francúzsko.

Predseda EK José Manuel Barroso chce do polovice budúceho týždňa reagovať na ich list, ktorý dnes hovorca komisia v Bruseli označil za konštruktívny a krok správnym smerom.

Európska komisia už v utorok naznačila, že dočasné pozastavenie platnosti Schengenskej dohody nepovažuje za alternatívu. Ako však dnes zdôraznil hovorca, jej pravidlá treba objasniť, aby ich bez otáľania mohli aplikovať všetky členské krajiny.

Taliansko a Francúzsko volajú v súvislosti s najnovšou vlnou utečencov z Tuniska po dočasnom obmedzení slobody cestovania a v extrémnych prípadoch chcú obnoviť kontroly na štátnych hraniciach v rámci únie.

Taliansky premiér a francúzsky prezident to dali najavo aj v liste zaslanom predsedovi EK.

Európska komisia reaguje na takúto možnosť predbežne zdržanlivo, pretože ju podľa znalcov pomerov vníma ako antieurópsku. Sloboda cestovania patrí medzi piliere EÚ, súčasťou schengenského priestoru je v súčasnosti 25 štátov starého kontinentu, vrátane Slovenska.

EK predloží správu k problematike 4. mája. Podľa jej predstáv by malo dôjsť k posilneniu Európskej agentúry pre riadenie operačnej spolupráce na vonkajších hraniciach členských štátov (FRONTEX) so sídlom vo Varšave, v čom je stanovisko Bruselu takmer totožné s názorom Ríma i Paríža. Cieľom je zlepšenie pomoci juhoeurópskym krajinám pri vracaní ekonomických migrantov do Tuniska a ďalších krajín ich pôvodu a pri zjednodušení azylovej politiky.

Problematika utečencov figuruje aj na programe summite Európskej únie, ktorý sa uskutoční 24. júna.

Zdroj: DPA

3 20 le juh