Projekt satelitnej navigácie EÚ Galileo potrebuje ďalších 1,9 mld. eur

Brusel 18. januára (TASR) – Galileo, najväčší vesmírny projekt Európskej únie, bude potrebovať ďalších 1,9 miliardy eur. Oznámila to dnes Európska komisia (EK), ktorá tak nepriamo potvrdila informácie nemeckej tlače ešte z októbra minulého roka. Pôvodne Brusel predpokladal, že náklady na projekt v rokoch 2007-2013 dosiahnu okolo 3,4 miliardy eur.

Európsky systém satelitnej navigácie by sa mal spustiť v roku 2014 a začať tak konkurovať v súčasnosti dominantnému americkému systému GPS. Plány na vlastné systémy satelitnej navigácie majú aj Rusko a Čína.

Minulý rok Brusel udelil licencie v rámci projektu Galileo niekoľkým firmám, medzi nimi talianskej spoločnosti Finmeccanica, francúzskej Thales a nemeckej OHB Technology. Zatiaľ sa však veci nevyvíjajú podľa plánu.

"Pôvodne odhadovaná suma 3,4 miliardy eura nebude stačiť na dokončenie infraštruktúry vyplývajúcej z programu Galileo," oznámila EK v rámci pravidelnej správy o stave príprav projektu. "Budeme potrebovať dodatočnú finančnú injekciu v hodnote okolo 1,9 miliardy eur, ak chceme infraštruktúru programu Galileo dokončiť," dodala komisia.

Komisár EK pre priemysel Antonio Tajani uviedol, že napriek tomu Európska únia dotiahne projekt do konca. Odhaduje sa, že hodnota trhu so satelitnými službami by mala do roku 2020 dosiahnuť okolo 240 miliárd eur.

"Galileo umožní Európe konkurovať na svetovom trhu vesmírnych technológií a stať sa jedným z vedúcich hráčov v tomto rýchlo rastúcom sektore," povedal Tajani.

O tom, že Galileo bude potrebovať podstatne viac peňazí, než únia pôvodne tvrdila, informoval už začiatkom októbra minulého roka denník Financial Times Deutschland. Vtedy uviedol, že projektu hrozí zvýšenie nákladov o približne 1,7 miliardy eur, ako aj ďalší odklad uvedenia do plnej prevádzky.

Odvolal sa na správu z nemeckej vlády, podľa ktorej Európska únia bude musieť pripočítať k predpokladaným nákladom ďalších 1,5 až 1,7 miliardy eur a navyše, Galileo bude ešte veľmi dlhý čas stratovým projektom. Denník dodal, že celkové náklady pre daňových poplatníkov v EÚ na spustenie a prevádzku systému môžu dosiahnuť v priebehu 20 rokov až okolo 20 miliárd eur.

"Na základe najnovších odhadov počítame s tým, že v dlhodobom horizonte budú náklady na prevádzku projektu Galileo vyššie než zisk z tejto prevádzky," citoval denník pred tromi mesiacmi vládnu správu.

1 20 dan vs