EK: Reštrukturalizácia dlhu Grécka neprichádza do úvahy

Brusel 28. apríla (TASR) – Reštrukturalizácia gréckeho dlhu alebo dlhu iných krajín eurozóny neprichádza do úvahy, tvrdí Európska komisia (EK).

"Reštrukturalizácia dlhu akéhokoľvek členského štátu eurozóny je vylúčená. O tejto alternatíve sa v Aténach nerokuje," uviedol hovorca komisie Amadeu Altafaj. "Bolo to politické rozhodnutie. Reštrukturalizácia dlhu neprichádza do úvahy."

Altafaj dodal, že plány uvoľnenia finančnej pomoci Medzinárodným menovým fondom (MMF) sa urýchľujú. "Stopercentne uspokojíme grécke potreby včas," zdôraznil Altafaj.

Kresťanskí demokrati (CDU) nemeckej kancelárky Angely Merkelovej rozvírili diskusiu o reštrukturalizácii dlhu svojím návrhom, aby investori odpísali časť gréckeho dlhu. Člen CDU a poslanec Spolkového snemu (Bundestag) Norbert Barthle uviedol, že bude hovoriť o odpise časti gréckeho dlhu na stretnutí predstaviteľov snemu so šéfom MMF Dominique Straussom-Kahnom a prezidentom ECB Jeanom-Claudeom Trichetom.

Rozhovory o konkrétnych podmienkach pomoci začali minulý týždeň (21. 4.) v Aténach. Predstavitelia Grécka a EK informovali, že krajina dostane prvú tranžu úveru pred 19. májom, kedy Atény musia splatiť dlhopisy v celkovej hodnote 8,5 miliardy eur.

Trhy však pochybujú o tom, že vlády krajín eurozóny majú dostatok politickej vôle a že záchranný balík schvália. Prieskumy verejnej mienky ukazujú, že väčšina Nemcov je zásadne proti finančnej pomoci Grécku. Kancelárka Angela Merkelová v prípade odobrenia pomoci riskuje stratu väčšiny v hornej komore parlamentu Spolkovej rade (Bundesrat). Jej strana musí 9. mája vyhrať regionálne voľby v kľúčovej spolkovej krajine Severné Porýnie-Vestfálsko, kde sú tradične silní opoziční sociálni demokrati, aby si v Spolkovej rade udržala väčšinu. Ak Merkelová stratí túto spolkovú krajinu, bude ohrozená celá jej agenda.

Nemecká agentúra DPA dnes uviedla, že Španielsko, ktoré drží rotujúce predsedníctvo únie, lobuje, aby krajiny eurozóny prisľúbili Grécku vyššiu pomoc, než pôvodne plánovali. Španielsko totiž požaduje, aby pomoc nekryla iba okamžité potreby Grécka, ale aby Aténam pomohla s financovaním v najbližších troch rokoch. Toto opatrenia by podľa Madridu malo odvrátiť útoky špekulantov na euro.

Španielsky premiér José Luis Rodríguez Zapatero vraj už kontaktoval európskych lídrov, aby sa pripravili na diskusiu o španielskom návrhu. Európsky prezident Herman Van Rompuy plánuje na 10. mája zvolať mimoriadny summit lídrov eurozóny, na ktorom budú rokovať o Grécku.

Eurozóna zatiaľ Aténam prisľúbila pomoc v celkovej hodnote 30 miliárd eur. Ďalších 15 miliárd eur by mal dodať MMF. Britský denník Financial Times však dnes priniesol správu, že fond možno zvýši svoj finančný príspevok o 10 miliárd eur na celkovo 25 miliárd eur.

Informovali o tom agentúry Reuters a DPA.

1 3 lom gl