EK: Rozpočtový deficit Slovinska prudko vzrastie, no pomoci sa stále môže vyhnúť

Ľubľana/Brusel 5. novembra (TASR) – Rozpočtový deficit Slovinska v budúcom roku výrazne vzrastie, no napriek tomu je krajina schopná vyhnúť sa zahraničnej pomoci, ak dá do poriadku svoj bankový sektor a bude pokračovať v štrukturálnych reformách. Uviedla to dnes Európska komisia. Informovala o tom agentúra Reuters.

Slovinsko ohrozuje vysoký objem zlých úverov v bankách, ktorý dosahuje už 7,9 miliardy eur. Ľubľana však dúfa, že plánované zníženie výdavkov, zvýšenie daní a privatizácia umožnia krajine získať dostatok financií na nevyhnutnú rekapitalizáciu bánk.

V najnovšej ekonomickej prognóze EK uviedla, že rozpočtový deficit Slovinska by mal v budúcom roku dosiahnuť 7,1 % hrubého domáceho produktu (HDP) práve pre náklady spojené so záchranou bankového sektora. Tento rok by mal rozpočtový deficit dosiahnuť okolo 5,8 % HDP. Ak sa však náklady na záchranu bankového sektora nezapočítajú, situácia je pre krajinu podstatne lepšia. Podľa EK by rozpočtový deficit bez započítania nákladov na rekapitalizáciu bánk mal tento rok dosiahnuť 4 % HDP a v roku 2014 okolo 3,6 % HDP.

Podľa komisára EÚ pre hospodárske a menové záležitosti Olliho Rehna však ani takýto vývoj neznamená, že Slovinsko bude potrebovať pomoc zo zahraničia. "V prípade, že Slovinsko uskutoční potrebné štrukturálne reformy, záchranný program potrebný nebude," povedal Rehn, ktorý zároveň vyzval Ľubľanu na urýchlené ozdravenie bankového sektora s tým, že práve to je kľúčové na zotavenie ekonomiky krajiny.

1 dan jk