Šefčovič vyzval národné parlamenty, aby viac využívali právomoci v rámci EÚ

Brusel 5. júla (TASR) – Národné parlamenty by mali viac využívať právomoci vyjadriť sa k európskej legislatíve, ktoré im prináležia prijatím Lisabonskej zmluvy, povedal dnes v Bruseli podpredseda Európskej komisie Maroš Šefčovič počas svojho vystúpenia na Konferencii parlamentných výborov pre európske záležitosti (COSAC).

Podľa Šefčoviča bol z hľadiska uvedenia do praxe nových štruktúr, definovaných Lisabonskou zmluvou, dosiahnutý značný pokrok.

Podpredseda EK vyzdvihol aj dohodu o revidovanej medziinštitucionálnej zmluve medzi Európskou komisiou a Európskym parlamentom, dosiahnutú minulý týždeň.

"Táto zmluva by mala byť vnímaná ako konkrétny spôsob implementácie ustanovení Lisabonskej zmluvy a zároveň ako aktívna podpora efektívnej a produktívnej spolupráce medzi inštitúciami," reagoval na vzniknutú dohodu Šefčovič, ktorý rovnako privítal aj politickú dohodu o diplomatickej službe EÚ. Tá by mala znamenať, že "do konca roka bude mať EÚ k dispozícii plnú škálu štruktúr pre diplomatickú službu".

Slovenský podpredseda EK vyjadril tiež presvedčenie, že Európsky parlament uskutoční rýchly pokrok z hľadiska rokovaní o Európskej občianskej iniciatíve. Poukazujúc na nedávno schválenú výročnú správu o vzťahoch medzi EK a národnými parlamentmi, Šefčovič vyzval zástupcov COSAC-u na posilnenie angažovania sa v oblasti európskych záležitostí.

Lisabonská zmluva posilňuje právomoci národných parlamentov z hľadiska ich účasti na rozhodovacom procese EÚ prostredníctvom kontrolného mechanizmu subsidiarity. Od februára 2010 dostala EK 41 stanovísk k legislatívnym návrhom, spadajúcich pod tento mechanizmus. Šefčovič podľa svojich slov očakáva ďalšie prehĺbenie spolupráce v tomto smere.

(spravodajca TASR Silvester Balog) dem