Taliansko odmietlo ponuku Bruselu na pomoc v súvislosti s utečencami

Brusel/Rím 14. februára (TASR) – Talianska strana odmietla podľa dnešných informácií Európskej komisie (EK) ponuku Bruselu na pomoc v súvislosti s aktuálnou inváziou utečencov z Tuniska do krajiny.

Kompetentná členka EK Cecilia Malmströmová dnes prostredníctvom svojho hovorcu informovala, že ju mimoriadne prekvapila kritika talianskej strany na adresu EK, týkajúca sa údajne byrokratickej a pomalej reakcie Bruselu vo veci.

"Ešte v sobotu som sa osobne skontaktovala s talianskymi vládnymi miestami s otázkou, či potrebujú našu pomoc, aby zvládli súčasnú mimoriadnu situáciu. Odpoveď bola jasná. Nie. Ďakujeme, podporu EK momentálne nepotrebujeme," cituje z vyhlásenia švédskej eurokomisárky pre vnútorné záležitosti nemecká tlačová agentúra DPA.

Cecilia Malmströmová podľa vlastných slov napriek tomu nariadila tak agentúre Frontex, ako aj kancelárii na podporu azylantov, aby situáciu preskúmali.

Európska komisia je pripravená na európsku solidaritu, zdôraznil dnes v Bruseli hovorca eurokomisárky bez toho, aby konkrétne naznačil podobu takejto solidarity.

Šéfka európskej diplomacie Catherine Ashtonová pricestovala dnes do Tuniska, kde má na programe stretnutie s predstaviteľmi prechodnej vlády, ktorá vznikla po mesiac trvajúcich nepokojoch a následnom zosadení dlhoročného prezidenta Zína Ábidína bin Alího. Jednou z tém týchto rokovaní bude aj masívne prúdenie utečencov do Talianska.

Na ostrov Lampedusa ležiaci južne od Sicílie dorazilo v uplynulých piatich dňoch na plavidlách najrôznejšieho charakteru už viac ako 5000 Tunisanov. Ešte stále sa na ostrove veľkosti iba 20 km štvorcových nachádza dnes viac ako 2200 z nich. Talianske úrady ich postupne chcú umiestniť v záchytných centrách na Sicílii.

Tamojší prefekt Giuseppe Caruso dnes v Palerme zdôraznil, že na Sicílii môžu prijať všetkých ilegálnych imigrantov a v prípade nutnosti možno pre nich postaviť aj stanové mestečko.

Talianska vláda v súvislosti so situáciou vyhlásila na Lampeduse v sobotu humanitárny stav núdze a v nedeľu povolila aj znovuotvorenie tamojšieho utečeneckého tábora s oficiálnou kapacitou 800 osôb, ktorý je však dnes už beznádejne preplnený.

Zámer talianskeho ministra vnútra Roberta Maroniho nasadiť talianskych pohraničníkov na tuniskej hranici patrí medzičasom minulosti. Dočasná vláda severoafrickej krajiny totiž takúto možnosť kategoricky odmietla s tým, že je pre ňu neprijateľné akékoľvek zasahovanie do vnútorných záležitostí krajiny.

Roberto Maroni vyzval EÚ k diskusii o utečeneckej vlne zo severnej Afriky. "Musíme nájsť spoločnú stratégiu, pretože sme konfrontovaní s vlnou utečencov ako v roku 1989. Hlavy štátov a vlád európskych krajín musia nájsť spoločnú líniu vo veci," citovali dnes ministrove slová talianske médiá.

Politickú nestabilitu na severe Afriky prirovnal taliansky minister vnútra k niekdajšiemu pádu Berlínskeho múru.

3 5 le žab