EK: Únia o žiadnom pláne pre doplňujúci balík Grécku nediskutuje ani neuvažuje

Brusel 23. septembra (TASR) – Európska komisia dnes vyvrátila dohady o pláne poskytnúť doplňujúci balík pomoci pre krízou verejných financií zmietané Grécko. Za exekutívu Európskej únie reagoval na fámy v gréckej tlači hovorca komisára pre ekonomické a finančné otázky Amadeu Altafaj Tardio.

Grécke noviny Ta Nea vo svojom víkendovom vydaní (18.-19.9.) napísali, že predstavitelia únie zvažujú rozšírenie finančnej pomoci Aténam nad rámec dohodnutého balíčka, lebo majú pochybnosti o tom, či sa obchodníkom vráti chuť investovať svoje peniaze do gréckych dlhopisov.

"Žiadne diskusie, žiadny plán neexistujú o doplnení pomoci pre Grécko. Nedáva to ani zmysel, keďže sme len nedávno odštartovali odzdravovací režim, ktorý sa vzťahuje na ďalšie tri roky," povedal hovorca komisára Olliho Rehna.

V máji sa eurozóna a Medzinárodný menový fond (MMF) dohodli, že poskytnú Grécku úvery v celkovej hodnote 110 miliárd eur, keďže vláda v Aténach mala čoraz väčšie problémy získať peniaze na splácanie svojich dlhov na finančných trhoch. Podmienkou pôžičky bolo zavedenie prísnych úsporných opatrení a ekonomické reformy.

"Grécko si robí svoju domácu úlohu na želanej úrovni. Predpovedať budúcnosť nemôžeme na tri roky dopredu, ale súčasná situácia nedáva odôvodnenie na vypracovávanie plánov pre neexistujúce scenáre," dodal Altafaj Tardio.

Úsporné opatrenia gréckej vlády narážajú na veľký odpor verejnosti a vláda od mája čelí sérii štrajkov. Aj preto sa vynárajú v posledných týždňoch otázky, či kabinet v Aténach dokáže udržať súčasné tempo reforiem. Minister financií Jorgos Papaconstantinu sa minulý týždeň počas svojho "turné" po európskych hlavných mestách zaviazal, že Grécko napriek vnútorným problémom v žiadnom prípade nepristúpi k reštrukturalizácii svojich dlhov.

(spravodajca TASR Silvester Balog) pop