EK: V Aténach sa nerokuje o reštrukturalizácii gréckeho dlhu

Brusel 27. apríla (TASR) – Predstavitelia Európskej únie (EÚ) a Medzinárodného menového fondu (MMF) v rámci rokovaní s gréckou vládou nediskutujú o reštrukturalizácii dlhu krajiny. Rokovania sa týkajú výhradne trojročného úsporného plánu, ktorý musia Atény uskutočniť, ak chcú získať finančnú pomoc, uviedla dnes Európska komisia (EK).

Rokovania by mali byť uzavreté začiatkom mája, informoval šéf Generálneho riaditeľstva EK pre hospodárske a menové záležitosti Marco Buti. Podľa neho dohoda medzi predstaviteľmi únie, MMF a gréckou vládou upokojí pretrvávajúce špekulácie o potenciálnej reštrukturalizácii dlhu. "Poviem to úplne otvorene, reštrukturalizácia nebude súčasťou dohody. To je jeden z problémov, ktoré vytárajú neistotu na trhu."

Buti tvrdí, že dohoda o úspornom pláne na roky 2011 a 2012 by mala byť hotová čoskoro. Dodal, že to bude veľmi seriózny a ambiciózny program štrukturálnych zmien, ktorý radikálne zlepší situáciu v Grécku.

Podľa neho budú krajiny eurozóny pripravené vyplatiť Grécku úvery do 19. mája, kedy Atény musia splatiť dlhopisy v hodnote 8,5 miliardy eur.

Informovala o tom agentúra Reuters.

1 lom gl