V Deň Európy budú občania dostávať žlté ruže

Bratislava 5. mája (TASR) – Na piatok 7. mája pripravilo Zastúpenie Európskej komisie (EK) v SR v spolupráci s informačnými centrami Europe Direct akciu s názvom Deň Európy. V ôsmich slovenských mestách budú pracovníci informačných centier rozdávať občanom žlté ruže, ku ktorým bude pripnutá európska hviezda s kontaktnou adresou miestneho centra Europe Direct, ako aj s kontaktnými údajmi Zastúpenia EK v SR. TASR informoval tlačový tajomník Zastúpenia EK v SR Tomáš Halán.

"Som rada, že aj tento rok môžeme pri príležitosti Dňa Európy žltou ružou rozjasniť deň našim občanom a zároveň im pripomenúť, že informačné centrá Europe Direct sú tu pre nich v 12 slovenských mestách. Občania v nich môžu získať užitočné informácie o živote, práci alebo aj štúdiu v Európskej únii," povedala vedúca Zastúpenia Európskej komisie v SR Andrea Elscheková-Matisová. Deň Európy prebehne 7. mája v Senici, Nitre, Komárne, Brezne, Lučenci, Poprade, Rožňave a v Trebišove.

Podľa Halána sa Deň Európy oslavuje v deň výročia vyhlásenia takzvanej Schumanovej deklarácie – 9. mája 1950. V tento deň v Paríži, na pozadí hrozby tretej svetovej vojny, ktorá rezonovala v celej Európe, francúzsky minister zahraničných vecí Robert Schuman predniesol zástupcom medzinárodnej tlače deklaráciu vyzývajúcu Francúzsko, Nemecko a ďalšie európske štáty, aby spojili výrobu uhlia a ocele ako "prvý konkrétny základ Európskej federácie".

pec vs