EK: Vysoké exportné prebytky Nemecka sú rizikom pre európsku ekonomiku

Brusel/Berlín 5. marca (TASR) – Európska komisia (EK) potvrdila, že vysoké exportné prebytky Nemecka predstavujú riziko pre európsku ekonomiku. Komisia preto požaduje, aby Berlín podporil domáci dopyt. Informovala o tom agentúra DPA.

Komisár EÚ pre hospodárske a menové záležitosti Olli Rehn odmietol výčitky, že spochybňuje nemecký exportný model. "Nikto nechce Nemecko kritizovať za to, že sa mu darí vyvážať," povedal Rehn, ktorý by chcel, aby všetky krajiny únie boli také silné v oblasti produkcie a exportu ako Nemecko. Vysoký prebytok platobnej bilancie je podľa neho znakom konkurencieschopnosti Nemecka. "To je, samozrejme, dobré."

Rehn však upozornil aj na to, že väčšina nemeckých príjmov sa investuje v zahraničí a v domácej ekonomike sú súkromné a verejné investície nízke. "Nemecko urobí správne, ak podporí domáce investície a domáci dopyt." Komisár EÚ ako konkrétne opatrenia odporučil Berlínu napríklad otvorenie sektora služieb konkurencii alebo podporu domácich investícií. Takéto opatrenia podľa Rehna podporia budúci rast ekonomiky v Nemecku, ale aj v ostatnej Európe.

Nemecku však za vysoké exportné prebytky nehrozia žiadne sankcie. Brusel totiž zatiaľ proti Berlínu neotvoril konanie a podľa diplomatov únie sa krajiny s prebytkom nemusia obávať trestov.

EK považuje za riziko pre európsku ekonomiku, ak krajina dosahuje prebytky bežného účtu platobnej bilancie nad 6 % hrubého domáceho produktu (HDP). Ide o priemer za tri roky. Nemecký prebytok platobnej bilancie vlani prekonal 7 % HDP.

EK našla celkovo v 16 krajinách únie signály ekonomických nerovnováh. V prípade 14 krajín považuje komisia tieto nerovnováhy za potvrdené. Medzi týmito štátmi sú aj veľké ekonomiky eurozóny Francúzsko, Taliansko a Španielsko. Brusel od Francúzska a Talianska požaduje štrukturálne reformy a zníženie dlhov. Španielsko musí presadiť reformy a riešiť sociálne témy.

3 lom gl