EK zatiaľ sprísnenie mediálnej legislatívy v Maďarsku nekomentuje

Brusel 22. decembra (TASR) – Európska komisia prostredníctvom svojho hovorcu dnes v Bruseli oznámila, že zatiaľ nemieni komentovať aktuálne sprísnenie mediálnej legislatívy v Maďarsku. Situáciu však podrobne sleduje.

Aj keď hovorca na celý rad novinárskych otázok konkrétne neodpovedal, opakovane zdôraznil, že Európska komisia je strážcom legislatívnych noriem EÚ.

Hovorca takisto nechcel reagovať na slová šéfa luxemburskej diplomacie Jeana Asselborna, ktorý sa vyjadril, že EK musí vo veci neodkladne konať. Neodpovedal ani na otázky, čo bruselská inštitúcia kontroluje a prečo v prípade Maďarska nereaguje, kým v prípade Ruska s reakciou nečaká už pri najmenších problémoch v mediálnej sfére, informovala agentúra APA.

Bez odpovede zostali aj sarkastické otázky, či skúmanie skončí ešte do konca maďarského predsedníctva v EÚ (30. júna 2011), ako aj otázka jednej z novinárok, prečo neoznámi, že nemôže zasiahnuť, pretože na to nemá kompetencie.

Maďarský parlament v noci na utorok s podporou poslancov vládnucich strán Maďarského občianskeho zväzu-FIDESZ a Kresťanskodemoratickej ľudovej strany (KDNP) schválil záverečné časti návrhu kontroverzného mediálneho zákona.

Na začiatku hlasovania si poslanci zo strany Politika môže byť iná (LMP) na protest prelepili ústa. Dvaja poslanci medzitým zdvihli transparent s nápisom "Sloboda médií v Maďarsku žila 21 rokov".

Poslanec z radov socialistov Tibor Szanyi počas hlasovania zdvihol nad hlavu psí náhubok, informovala agentúra MTI.

Záverečné časti mediálneho zákona, na prijatie ktorých bola potrebná dvojtretinová väčšina hlasov, podporilo 256 zákonodarcov, proti bolo 87.

Za časti, ktoré si vyžadovali podporu jednoduchej väčšiny, hlasovalo 248 vládnych poslancov, kým 35 poslancov (prítomní členovia Jobbik-u, LMP a štyria poslanci Maďarskej socialistickej strany) hlasovalo proti a 16 socialistov sa hlasovania zdržalo.

Zákon, ktorý zaväzuje k vyváženému spravodajstvu aj komerčné médiá, bude platiť pre všetky druhy médií vrátane tlačených a internetových. Opozícia namietala, že vyvážené spravodajstvo sa neuplatňuje ani vo verejnoprávnych médiách, nad ktorými vykonáva dohľad Mediálna rada zostavená výhradne z nominantov vládnuceho Maďarského občianskeho zväzu-Fidesz a zvolená na deväťročné funkčné obdobie.

Prijatie zákona, ktorý nadobudne účinnosť 1. januára 2011, vyvolalo kritické reakcie predstaviteľov médií, ale aj politikov z viacerých európskych štátov.

5 6 20 le hy