EK získala mandát na rokovania o investičných dohodách s Čínou a ASEAN

Brusel 18. októbra (TASR) – Ministri Rady EÚ pre zahraničný obchod dnes schválili mandát, ktorý Európskej komisii (EK) umožní rokovať o investičných dohodách s Čínou a členmi Združenia krajín juhovýchodnej Ázie (ASEAN).

Dohoda o investíciách medzi EÚ a Čínou bude vôbec prvá samostatná dohoda o investíciách, odkedy sa vďaka Lisabonskej zmluve priame zahraničné investície stali výlučnou právomocou EÚ. Nová dohoda by viedla k zefektívneniu existujúcich dvojstranných dohôd na ochranu investícií medzi Čínou a 26 štátmi EÚ do jedného uceleného textu.

Európski diplomati vyjadrili nádej, že rokovania o investičnej dohode s Čínou by mohli začať už na budúci mesiac, počas konania summitu EÚ-Čína.

Obchodné toky medzi Čínou a EÚ sú pôsobivé. Každodenný tok tovarov a služieb medzi oboma stranami má hodnotu vyše 1 miliardy eur. Aj napriek tomu je stav bilaterálnych investícií hlboko pod rovinou možností dvoch najvýznamnejších hospodárskych blokov na svete.

EÚ umiestňuje v Číne len 2,1 % z celkového množstva priamych zahraničných investícií. Aj keď tieto čísla sú na vzostupe, stále to predstavuje menej než 3 % obojstranného smerovania priamych zahraničných investícií. Len pre porovnanie, EÚ dáva 30 % zahraničných investícií do USA, preto je Čína vnímaná ako obrovský potenciál pre ďalší rozvoj bilaterálnych investičných väzieb.

Rada ministrov zároveň rozhodla aj o zmene existujúcej smernice pre rokovania o dohodách o voľnom obchode medzi EÚ a ASEAN. Po novom už budú zahrnuté aj investičné opatrenia, čo vyplýva z možností spoločnej obchodnej politiky EÚ daných Lisabonskou zmluvou.

Toto rozhodnutie umožní, aby EK doplnila už prebiehajúce rokovania o dohodách o voľnom obchode s Malajziou, Vietnamom a Thajskom o klauzuly týkajúce sa ochrany vzájomných investícií.

Podobné investičné rokovania už prebiehajú so Singapurom, pričom EÚ dúfa v ich ukončenie do konca tohto roku. Rada ministrov dala zelenú pre rokovania o ochrane investícií so zvyšnými krajinami ASEAN – Barma, Brunej, Filipíny, Indonézia, Kambodža a Laos.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) zll