Ekonomická dôvera v eurozóne vzrástla v januári na 2,5-ročné maximum

Brusel 30. januára (TASR) – Ekonomická dôvera v eurozóne pokračovala v raste aj v januári, pričom dosiahla 2,5-ročné maximum. Uviedla to dnes vo svojej správe Európska komisia. Informovali o tom agentúry Reuters a DPA.

Index ekonomickej dôvery (ESI) dosiahol v januári 100,9 bodu oproti úrovni 100,4 bodu v decembri. Januárová úroveň indexu je najvyššia od júla 2011, napriek tomu je nižšia než predpokladali analytici. Tí počítali s indexom na úrovni 101 bodov.

Najvýraznejšie sa spomedzi 18 krajín eurozóny vylepšili nálady v Nemecku a vo Francúzsku, kde index vzrástol o 0,7 bodu, respektíve o 1,1 bodu. V Španielsku a Taliansku sa nálady udržali na decembrovej úrovni.

Výrazne sa zvýšil index spotrebiteľskej dôvery, ktorý posilnil o 1,8 bodu a prvýkrát od júla 2011 sa dostal nad dlhodobý priemer, keď ho podporili najmä očakávania v oblasti vývoja nezamestnanosti. Zlepšili sa aj nálady v sektore služieb a maloobchodu, na druhej strane nálady v stavebnom sektore výrazne klesli, až o 3,7 bodu. Dôvodom sú nižšie objednávky.

Ešte výraznejšie než v eurozóne rástol ESI v širšej Európskej únii. Tam sa zvýšil o 0,9 bodu na 104,7 bodu.

1 3 dan zll