E.Kukan očakáva,že verdikt prispeje k riešeniu problémov medzi Srbskom a Kosovom

Bratislava 22. júla (TASR) – Podľa predsedu delegácie Európskeho parlamentu pre juhovýchodnú Európu a slovenského europoslanca Eduarda Kukana (SDKÚ-DS) je prijatie poradného posudku Medzinárodného súdneho dvora k otázke vyhlásenia nezávislosti Kosova príležitosť pre Srbsko a Kosovo rozvíjať spoluprácu a udržať regionálnu stabilitu. Kukan očakáva, že toto prispeje k pragmatickému riešeniu najnaliehavejších problémov medzi oboma stranami.

"Dúfam, že Srbsko a Kosovo využijú túto príležitosť, aby sa zaviazali k efektívnej spolupráci na všetkých úrovniach," uviedol v stanovisku, ktoré TASR poskytol jeho asistent Juraj Ševella. Myslí si tiež, že poradné stanovisko by mohlo vniesť viac stability do regiónu juhovýchodnej Európy. Pripomenul však, že interpretácia stanoviska súdneho dvora by mala byť pozorne preštudovaná a nemala by viesť k unáhleným záverom.

Poradné stanovisko je príležitosťou pre Srbsko a Kosovo, aby podnikli v budúcnosti konkrétne kroky k naplneniu svojich ašpirácií na vstup do EÚ, konštatoval Kukan. Doplnil, že Európsky parlament vždy podporoval snahy západného Balkánu o jeho bližšiu integráciu s EÚ.

Medzinárodný súd v Haagu sa dnes vyslovil, že deklarácia o nezávislosti Kosova neporušila medzinárodné právo, pretože medzinárodné právo neobsahuje žiadny zákaz takýchto deklarácií. Rada sudcov vyjadrila stanovisko na požiadavku Valného zhromaždenia OSN, ktoré v októbri 2008 podporilo žiadosť Srbska o prešetrenie legálnosti kosovskej nezávislosti.

ala er ed