El Baradei: Mubarak použil ďalší trik, aby sa udržal pri moci

Washington, 2. februára (TASR) – Dlhoročný diplomat Mohamed El Baradei, považovaný za spoločného hovorcu zjednotenej egyptskej opozície, pripúšťa, že by mohol kandidovať na post hlavy štátu v Egypte po tom, ako kreslo uvoľní súčasný prezident Husní Mubarak.

El Baradei to povedal v rozhovore pre americkú spravodajskú televíziu CNN v reakcii na posledné udalosti v Egypte, kde už týždeň pretrvávajú nepokoje a protivládne demonštrácie vyzývajúce Mubaraka na odstúpenie.

Podľa vlastných slov je presvedčený, že prezident Mubarak svojím rozhodnutím nekandidovať na post hlavy štátu nevyšiel dostatočne v ústrety želaniu protestujúcich Egypťanov. Ako El Baradei poznamenal, Mubarak len použil ďalší trik za účelom udržania sa pri moci.

Bývalý šéf Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu dodal, že najlepším riešením pre Egypt by bolo, keby prezident po 30 rokoch z úradu okamžite odstúpil a odovzdal moc do rúk dočasnej vláde, ktorá by mala pod kontrolou exekutívu do uskutočnenia prezidentských volieb.

Televízia na margo jeho prípadných ambícií stať sa prezidentom uviedla, že El Baradei má v úmysle túto možnosť zvážiť, no zatiaľ sa na kandidatúru nesústreďuje.

Zdroj: Reuters

1 sto