Elmar Brok spresnil odoberanie odtlačkov prstov; socialisti chcú jeho rezignáciu

Brusel 8. januára (TASR) – Občania Rumunska a Bulharska majú v ktorejkoľvek krajine Európskej únie rovnaké sociálne práva ako ostatní občania EÚ. Uviedol včera nemecký poslanec Európskeho parlamentu (EP) a predseda Výboru EP pre zahraničné veci (AFET) Elmar Brok.

Rumunskí a bulharskí novinári v Bruseli si vyžiadali stretnutie s vplyvným nemeckým europoslancom na pôde Európskeho parlamentu len niekoľko dní potom, ako pre nemecké médiá uviedol, že nemecké úrady by mali občanom východoeurópskych krajín odoberať odtlačky prstov, ak títo zneužívajú nemecký sociálny systém.

"Rumuni a Bulhari majú rovnaké sociálne práva v ktorejkoľvek krajine EÚ, rovnako ako aj všetci ostatní európski občania. To je európske právo, a to by nemalo byť a nemôže byť zmenené," uviedol Brok pred novinármi. Dodal, že drvivá väčšina tých, ktorí využívajú slobodu pohybu na získanie dobrej práce sú vítaní a spresnil, že aj jeho krajina má z nich prospech.

Brok zdôraznil, že je "hlúposť", ak niekto tvrdí, že požiadal, aby sa odoberali odtlačky prstov na nemeckých hraniciach každému občanovi Rumunska a Bulharska.

"Povedal som však, že ak malá menšina, bez ohľadu na to, z akej krajiny pochádza, zneužíva zákon alebo sociálne práva v inom štáte, vláda tohto štátu by mala byť schopná robiť niečo proti tým, ktorí opakovane zneužívajú tieto práva," vysvetlil Brok pred novinármi.

Nemecký europoslanec zdôraznil, že je hlúpe, ak niekto o ňom hovorí, že požiadal, aby sa odoberali odtlačky prstov všetkým občanom Rumunska a Bulharska, nakoľko takýto krok by bol proti základnej európskej legislatíve. A tú podľa jeho upozornenia žiaden členský štát EÚ nemôže zmeniť.

Na otázku menšín, ktoré zneužívajú sociálne výhody, europoslanec uviedol, že menšiny musia byť najprv integrované v ich krajinách pôvodu.

Nemecký europoslanec okrem toho poznamenal, že nesúhlasí s návrhmi britského premiéra Davida Camerona na zmenu Zmlúv o EÚ, podľa ktorých by malo dôjsť k sprísneniu kritérií pre prisťahovalcov na trhu práce.

Medializované vyhlásenie europoslanca Broka o odoberaní odtlačkov prstov medzitým prerástlo do politického súboja na pôde Európskeho parlamentu. Brok je vplyvným predstaviteľom Európskej ľudovej strany (EĽS), čo sa snažia využiť európski socialisti.

Rumunská europoslankyňa Corina Cretuová včera v Bruseli vyzvala skupinu socialistov a demokratov (S&D) v Európskom parlamente, aby podporila návrh rumunskej delegácie na sankcie voči Elmarovi Brokovi.

"Je to návrh patriaci do éry a mentality, o ktorých sme si mysleli, že sú už zastarané. Takéto nápady podkopávajú samotnú podstatu Európy a sú o to vážnejšie, že pochádzajú od zástupcu najväčšej politickej skupiny v súčasnej štruktúre Európskeho parlamentu – Európskej ľudovej strany," uviedla rumunská europoslankyňa, ktorá je podpredsedníčkou S&D. Cretuová na dnešnom zasadnutí výboru S&D podľa rumunskej tlačovej agentúry Agerpress spresnila, že osoba s takýmito nápadmi nemôže z najvyššej pozície zastupovať Výbor EP pre zahraničné vzťahy a Elmar Brok by mal preto rezignovať na svoju funkciu.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) luk