Bezpečnostné čipy by mali zvýšiť spoľahlivosť dodávky elektriny

Bielefeld 25. februára (TASR) – Energetická lobby pripravuje opatrenie na zamedzenie nečakaných plošných porúch v dodávke elektrickej energie v EÚ. Agentúra DPA s odvolaním sa na víkendové vydanie nemeckého denníka Neue Westfälische citovala predstaviteľa európskeho združenia prevádzkovateľov elektrizačných sietí Entso-e Geralda Kaendlera, že do nových chladničiek by sa mali montovať bezpečnostné čipy. Ak by frekvencia napätia silno klesla pod optimálnu úroveň alebo ak by výrazne prekračovalo potrebných 50 hertzov, spotrebiče by sa automaticky vypínali. Opatrenie by si v napätých chvíľach nevyžadovalo "centrálny zásah dodávateľa elektrickej energie".

Pred časom o takomto zámere členov Entso-e informovali aj Stuttgarter Nachrichten. Čipy by sa mali montovať aj do chladiacich boxov a mrazničiek. Autori nápadu tvrdia, že také opatrenie by výrazne prispievalo k spoľahlivému zabezpečovaniu dodávky elektriny. Automatickým odpájaním veľkých spotrebičov by sa znižovalo nebezpečné kolísanie napätia.

Výrobcovia elektrospotrebičov však návrhy dôrazne odmietajú. Hovorca značiek Bosch, Siemens a BSH ich považuje za "zásah do práva voľby spotrebiteľov". Energetickí experti spolkovej centrály na ochranu spotrebiteľov konštatovali: "Plány, ktoré sú založené na prinútení, odmietame." Kritizovali aj dodatočné náklady na čipy, ktoré napokon zaplatia spotrebitelia. Kaendler pre Neue Westfälische potvrdil, že ceny elektrospotrebičov sa zvýšia, ale ich zdraženie bagatelizoval, keď povedal, že ceny vzrastú menej ako o 10 eur.

3 jns gl