Británia nesúhlasí s moratóriom pre nové podmorské vrty plánované úniou

Londýn 11. októbra (TASR) – Nie je dôvod na vyhlásenie moratória na nové prieskumy hlbinných podmorských ložísk ropy a plynu v britských vodách, vyhlásila dnes britská vláda, ktorá reagovala na plány Európskej únie (EÚ). Podľa nej je hlbinná ťažba dôležitá na udržanie energetickej bezpečnosti krajiny.

Komisár EÚ pre energetiku Günther Oettinger plánuje v stredu (13. októbra) vyzvať úniu na dočasný zákaz udeľovania licencií pre nové podmorské ropné a plynové hlbinné vrty. Platil by dovtedy, kým sa neskončí vyšetrovanie príčin výbuchu ropnej plošiny Deepwater Horizon z 20. apríla tohto roka v Mexickom zálive. Výbuch poškodil ropný vrt Macondo, z ktorého potom týždne unikala ropa do Mexického zálivu a spôsobila najväčšiu ekologickú katastrofu v dejinách USA.

"Nevidíme dôvod na moratórium. Z nehody v Mexickom zálive sme si určite zobrali ponaučenie, no navyše, u nás máme už roky dostatočne prísne pravidlá v oblasti prieskumu a ťažby surovín z mora," uviedol hovorca britského ministerstva energetiky. Zároveň dodal, že žiadna inštitúcia v únii nemá právomoc na vyhlásenie moratória v tomto sektore.

Pravidlá pre prieskum a ťažbu z podmorských ložísk sprísnili v Británii po výbuchu ropnej plošiny Piper Alpha v Severnom mori, ku ktorému došlo v roku 1988. Výbuch, ktorý bol z pohľadu ľudských obetí najtragickejším v histórii podmorskej ťažby, zabil 167 ľudí. Navyše, podľa Londýna je britský bezpečnostný úrad HSE pripravený pravidlá ešte viac sprísniť, ak vyšetrovanie výbuchu plošiny Deepwater Horizon, ktorú prevádzkovala britská ropná firma BP, predsa len ukáže nejaké nedostatky v súčasných britských pravidlách.

Informovala o tom agentúra Reuters.

1 dan gl