Čína a EÚ hľadajú riešenie sporu, ktorý vyvolalo clo na solárne panely

Peking 21. júna (TASR) – Európska únia (EÚ) a Čína dúfajú, že sa im podarí spor, ktorý vyvolalo zavedenie cla na dovoz solárnych panelov z ázijskej krajiny do únie, vyriešiť v čo najkratšom čase. Uviedol to dnes eurokomisár Karel De Gucht, ktorý je momentálne na návšteve v Pekingu. Informovali o tom agentúry DPA a AP.

"EÚ si želá priateľské urovnanie sporu," vyhlásil De Gucht, podľa ktorého obe strany chcú problém vyriešiť prostredníctvom rokovaní. Komisár podľa vlastných slov dúfa, že sa zástupcom Bruselu aj Pekingu podarí nájsť obojstranne prijateľné riešenie v čo najkratšom možnom čase, aj keď rokovania zatiaľ nepriniesli žiadny výsledok. Upozornil zároveň, že takéto spory sa len zriedka podarí "vyriešiť za jeden deň".

De Gucht pricestoval do Pekingu na zasadanie spoločnej hospodárskej a obchodnej komisie EÚ a Číny, ktorej predsedal spolu s čínskym ministrom obchodu Kao Chu-čchengom.

Minister Kao po skončení zasadnutia konštatoval, že obe strany už od začiatku júna vedú o cle "závažnú a vecnú diskusiu".

Začiatkom tohto týždňa začali v Bruseli o technických detailoch problému diskutovať experti, ktorí sa vo štvrtok (20. 6.) presunuli do Pekingu.

Európska únia zaviedla od 6. júna dovoznú prirážku na čínske solárne panely a ich kľúčové komponenty vo výške 11,8 % a postupne ju chce do 6. augusta zvýšiť na 47,6 %, ak sa medzitým obe strany nedohodnú na prijateľnom riešení. Dôvodom sú podľa EÚ nelegálne dotácie, ktoré Čína poskytuje výrobcom solárnych panelov a tí potom svoje produkty predávajú v EÚ za neprimerane nízke ceny. Brusel tiež tvrdí, že čínske firmy sa dumpingovými cenami snažia ovládnuť európsky trh. Peking tieto obvinenia odmieta. Čína opakovane varovala úniu, že clo poškodí aj európskych spotrebiteľov, a na odvetu začala preverovať možnosti uvalenia antidumpingových a antidotačných ciel na vína z Európskej únie.

2 3 bal gl