ENERGIA: EK schválila výstavbu jadrovej elektrárne v Hinkley Point

Brusel 8. októbra (TASR) – Európska komisia (EK) schválila výstavbu jadrovej elektrárne v Hinkley Point na juhozápade Anglicka, ale až po tom, keď Británia „výrazne zmenila“ spôsob financovania projektu za 16 miliárd libier (20,41 miliardy eur). Tieto zmeny zredukujú záťaž, ktorú ponesú na svojich pleciach britskí daňoví poplatníci. Informoval o tom portál BBC.

Podľa BBC za projekt hlasovalo 16 komisárov, o jedného viac ako bol minimálny počet hlasov potrebný na jeho schválenie. Jadrovú elektráreň v Hinkley Point vybuduje francúzska firma EDF Energy.

Komisia skúmala, či financovanie výstavby jadrovej elektrárne nie je v rozpore s pravidlami Európskej únie o štátnej pomoci. Ale po tom, ako príslušné britské úrady zmenili spôsob financovania projektu a znížili štátnu dotáciu o 1 miliardu GBP, dospela k záveru, že príspevok štátu je primeraný vzhľadom na účel a veľkosť stavby, a nie je v rozpore s pravidlami hospodárskej súťaže.

Zmeny vo financovaní výstavby elektrárne tak znížia príspevok britských daňových poplatníkov na jej výstavbu, pripomenul podpredseda komisie Joaquín Almunia.

Na verdikt komisie čakali aj Litva a Poľsko, a tiež ďalšie štáty, ktoré uvažujú o výstavbe nových jadrových reaktorov. Predstavuje totiž akýsi „návod“ na povolenú výšku štátnej pomoci pri takýchto projektoch.

Elektráreň v Hinkley bude mať dva jadrové reaktory, ktoré by mali začať vyrábať elektrinu v roku 2023 a ich životnosť je naplánovaná na 60 rokov. Výstavba týchto reaktorov je kľúčová pre splnenie strategických cieľov súčasnej vlády, ktorou je redukcia využívania fosílnych surovín pri výrobe elektriny.

(1 EUR = 0,78400 GBP)

12 bal pop