EÚ: Ukrajina sa má stať členom energetickej komunity

Brusel 24. septembra (TASR) – Protokol o vstupe do európskej energetickej komunity podpísala dnes Ukrajina, pričom jej členom sa stane po formálnom schválení vstupu národným parlamentom. Členstvo znamená, že na jej území budú aplikovateľné legislatívne normy vzťahujúce sa na energetický sektor v Európskej únii.

Povinnosťou Ukrajiny teraz bude vyvinúť tiež stratégiu na rozdelenie energetického gigantu Naftogaz. Ten totiž ovláda prepravu ropy a zemného plynu, ako aj predaj týchto surovín odberateľom, čo európske právo z dôvodu dodržania pravidiel transparentného obchodovania na trhu s energiami zakazuje.

"Očakávame, že sa Naftogaz rozdelí, Ukrajina musí oddeliť tieto dve obchodné činnosti tej istej spoločnosti," povedala dnes Marlene Holznerová, hovorkyňa eurokomisára pre energetiku Günthera Oettingera.

Energetická komunita vznikla od 1. júla 2006 a jej členovia sa zaviazali liberalizovať svoje trhy s energiami a implementovať kľúčové smernice a nariadenia týkajúce sa elektrickej energie, zemného plynu, životného prostredia a obnoviteľných zdrojov energie. Jeho riadnymi členmi sú už okrem štátov únie a Ukrajiny aj Albánsko, Bosna a Hercegovina, Chorvátsko, Macedónsko, Čierna Hora, Srbsko, Moldavsko, status pozorovateľa majú Gruzínsko, Nórsko a Turecko.

(spravodajca TASR Silvester Balog) zll