ENERGIA: EÚ začala energetickú spoluprácu s Irakom podpísaním memoranda

Bagdad 18. januára (TASR) – Európska únia podpísala dnes v Bagdade Memorandum porozumenia o strategickom energetickom partnerstve s Irakom.

Dokument má byť prvým krokom k tomu, aby sa krajina s tretími najvyššími zásobami ropy na svete stala signifikantným dodávateľom nerastných surovín „južnou cestou“ pre krajiny EÚ. Tie by mali pomôcť s rozvojom energetiky v ázijskom štáte.

Dokument zdôrazňuje pomoc zo strany EÚ pri budovaní energetickej politiky v Iraku, venuje sa energetickej bezpečnosti, obnoviteľným zdrojom a energetickej efektívnosti.

„Irak predstavuje dôležitý zdroj pre energetickú bezpečnosť pre EÚ, ktorá zas môže pomôcť elektrifikáciou v krajine a naštartovať využívanie obnoviteľných zdrojov energie. Memorandum dáva základ na posilnenie bilaterálneho vzťahu medzi EÚ a Irakom,“ povedal komisár EÚ pre energetiku Andris Pielbags, ktorý európsku 27-ku na rokovaniach s irackým ministrom ropného priemyslu Husajnom al-Šahristáním reprezentoval.

Memorandum má neskôr odobriť aj vysoká predstaviteľka pre zahraničnú a bezpečnostnú politiku Catherine Ashtonová a predsedníctvo Rady Európskej únie.

(spravodajca TASR Silvester Balog) zll