Europoslanci neschválili spoločný postoj EP k atómovej energetike

Brusel/Štrasburg 7. apríla (TASR) – Európsky parlament (EP) sa dnes nedokázal zhodnúť na uznesení o budúcnosti atómovej energetiky v Európskej únii. Výsledok hlasovania sa dal očakávať po tom, ako stredajšiu (6.4.) rozpravu poznačila názorová rozpoltenosť celého pléna.

Socialisti a zelení chceli v texte presadiť postupné upustenie od atómovej energetiky v budúcnosti, kým ľudovci i konzervatívci presadzovali v kontexte katastrofy v japonskej Fukušime "triezve" konanie v súvislosti s budúcim miestom atómovej energie a zameranie sa na zvýšené bezpečnostné štandardy.

Ďalším problémom bola dobrovoľnosť záťažových testov, na ktorých podstúpení pre celý sektor sa členské štáty dohodli minulý mesiac. Liberáli požadovali nahradenie klauzuly dobrovoľnosti za povinnosť.

"Ľutujem fakt, že sme nenašli potrebnú väčšinu pre prijatie uznesenia. Dve extrémne pozície, z ktorých jedna strana nechce nič meniť a druhá chce okamžité uzavretie reaktorov, zapríčinili, že EP neprijal vo veci žiadny postoj. Ako sa môžeme hýbať smerom dopredu, keď v tak dôležitých otázkach niektoré frakcie nevedia nájsť kompromis?," rozčuľoval sa po hlasovaní šéf frakcie liberálov Guy Verhofstadt.