ENERGIA: Európska komisia sa začne zaoberať nemeckým zákonom o zelenej energii

Brusel 14. decembra (TASR) – Nová nemecká spolková vláda zrejme nevstúpi do plnenia programových úloh najšťastnejšie. DPA informuje, že Európska komisia (EK) začne v stredu (18.12.) skúmať, či niektoré priemyselné podniky nezískali neoprávnenú konkurenčnú výhodu, keď ich predchádzajúci kabinet Angely Merkelovej oslobodil od príspevkov na rozvoj zelenej energetiky v krajine.

DPA sa odvoláva na informácie, ktoré získala z okolia komisára pre hospodársku súťaž Joaquína Almuniu. Je pravdepodobné, že sa voči Berlínu začne vyšetrovanie v súvislosti so zákonom o obnoviteľnej energii (EEG). Výnimku udelenú v ňom niektorým podnikom pokladajú úrady EÚ za narušenie pravidiel hospodárskej súťaže v spoločenstve.

Je dosť pravdepodobné, že EK bude skúmať zákon o rozvoji energetiky z obnoviteľných strojov v celom rozsahu. Prevádzkovatelia veterných parkov, solárnych elektrární a bioelektrární majú totiž na 20 rokov zaručené pevné výkupné ceny elektriny, ktoré sa získavajú prirážkami k bežnej cene elektrickej energie. Príspevok, ktorý v budúcom roku budú musieť zaplatiť bežní odberatelia elektrickej energie, vzrastie na 23,5 miliardy eur.

Podľa Süddeutsche Zeitung o zámere EK preskúmať zákon o EEG informoval Almunia v piatok úradujúceho nemeckého ministra zahraničných vecí Guida Westerwelleho.

EK by zrejme nebola proti úľavám podnikom, keby mali široký záber. Výnimky však dostali najmä firmy s vysokou spotrebou elektrickej energie, čím získali vnútri EÚ voči súperom v iných štátoch neoprávnenú výhodu.

Ak by EK rozhodla, že takéto výnimky boli neoprávnené, potom by firmy museli odviesť do fondu na podporu zelenej energetiky celú sumu, ktorú ušetrili neoprávnene. Preskúmanie nemeckého zákona o EEG sa očakávalo už dlhší čas, ale EK rozhodnutie o ňom neustále odkladala.

Formálne sa spor točí okolo toho, či EEG možno vykladať ako subvencovanie niektorých firiem. EK ho tak chápe, kým spolková vláda takú jeho interpretáciu stále odmieta. Ak by však išlo o štátnu pomoc firmám, v tom prípade by ju musela schváliť Európska komisia.

3 jns vs