Komisár EÚ De Gucht tvrdí, že Argentína oľutuje znárodnenie YPF

Brusel 24. apríla (TASR) – Argentína oľutuje svoj krok vedúci k znárodneniu 51 % akcií španielskeho koncernu Repsol v argentínskej ropnej spoločnosti YPF. Vyhlásil to dnes v Bruseli komisár EÚ pre obchodné záležitosti Karel De Gucht.

"Prikročením k tomuto opatreniu Argentína šokovala medzinárodné podnikateľské prostredie. Dôsledky pre vlastný ekonomický rozvoj budú odteraz citeľné nadlho," odkázal komisár na adresu argentínskej vlády.

Argentínska prezidentka Cristine Fernandezová začiatkom apríla informovala o zámere zoštátniť spoločnosť YPF z dôvodu znovuzískania kontroly jej krajiny nad domácimi energetickými zdrojmi.

De Gucht dodal, že zaslal do Buenos Aires oficiálny list, v ktorom sa v mene únie sťažoval na takýto nečakaný krok.

"Mojim partnerom v Argentíne som veľmi jasne povedal, že pre EÚ je toto vážna záležitosť," uviedol komisár a dodal, že únia urobí všetko, čo bude v jej silách, aby podporila záujmy španielskej vlády a aby sa Španielsku dostalo príslušných kompenzácií za politické rozhodnutie argentínskej strany.

Európsky parlament (EP) počas minulého týždňa ako jedno z možných protiopatrení proti Argentíne začal uvažovať o znovuzavedení colných taríf na argentínske vývozy. Poslanci EP okrem toho upozornili Argentínu, že kauza YPF-Repsol môže vážne ohroziť rokovania o uzatvorení obchodnej a asociačnej dohody medzi EÚ a obchodným blokom juhoamerických krajín Mercosur. Europoslanci tiež žiadali, aby sa prijali príslušné kroky proti Argentíne v rámci Svetovej obchodnej organizácie (WTO) a skupiny najvyspelejších krajín sveta G20.

Španielsko v pondelok (23. 4.) podporili aj predstavitelia európskej diplomacie počas zasadnutia Rady EÚ pre zahraničné záležitosti.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) gl